Ազգային ժողովում «ՀՀ 2012թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ներկայացրեց հաշվետվության վերաբերյալ ՀՀ կենտրոնական բանկի եզրակացությունը:
ԿԲ նախագահի բնորոշմամբ՝ ՀՀ տնտեսության վերականգնաման աճի տեմպերը դրսևորվեցին նաև 2012-ին՝ ապահովելով տնտեսության աճի 7,2%: «Տնտեսական աճի ձևավորման բարձր մակարդակին նպաստել է վարկերի ծավալների աճը, որը կազմել է շուրջ 30%: ՀՀ մակրոտնտեսական միջավայրի 2012-ի հիմնական զարգացումները պայմանավորված են համաշխարհային տնտեսության դանդաղ վերականգնմամբ և մակրոտնտեսական կայունացման ապահովմանն ուղղված հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությունների ազդեցությունների դրսևորմամբ»,- ասաց Արթուր Ջավադյանը:
Նա նշեց, որ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը 2012-ին եղել է հավասարակշռված և ուղղված է եղել տնտեսության ակտիվության վերականգնմանը, նպաստել է մակրոտնտեսության կայունացմանը:

Темпы роста экономики Армении были отмечены и в 2012 году, что позволило обеспечить 7,2% экономический рост. Такое заключение 29 мая в парламенте Армении в ходе обсуждений отчета правительства РА относительно выполнения госбюджет за 2012 год дал глава Центробанка Артур Джавадян. «Формированию экономического роста на высоком уровне способствовал рост объемов кредитования на 30%», – сказал он.
В связи с этим председатель ЦБ РА добавил, что основные развития макроэкономической среды в Армении были обусловлены медленными темпами восстановления мировой экономики и проявлением влияния налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики, направленной на обеспечение макроэкономической стабильности.
Он отметил, что налогово-бюджетная политика в 2012 году была сбалансированной и направленной на восстановление экономической активности, содействовала укреплению макроэкономической стабильности в стране.