Բրյուսելում տեղի է ունեցել Թուրքիա-Եվրամիություն գործընկերության խորհրդի 51-րդ նիստը: ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, որը ներկայացնում էր Թուրքիան այդ նիստում, հանդիպում է ունեցել եվրահանձնակատարի հետ, որը պատասխանատու է ԵՄ ընդլայնման համար, Շտեֆան Ֆյուլեի և փոխվարչապետի, Իռլանդիայի ԱԳ և առևտրի նախարար Էմոն Գիլմորի հետ:
Հանդիպման ավարտին Դավութօղլուն հայտարարությամբ է հանդես եկել մամուլի համար՝ նշելով, որ անդամակցությունը ԵՄ-ին շարունակում է մնալ ռազմավարական նպատակ Թուրքիայի համար: «Թուրքիան արդեն արժանի է անդամակցել Եվրամիությանը»,-ասել է Դավութօղլուն՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն, որին կանդամակցի Թուրքիան, առավել ազդեցիկ կդառնա աշխարհում:
Դավութօղլուն նաև անդրադարձել է Թուրքիայի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ընդունմանը, ասելով, որ դա ուշացած միջոց է, հորդորելով ԵՄ-ին արագացնել այդ գործընթացը, հայտնում է TRT-russian-ը:

В Брюсселе состоялось 51-ое заседание Совета партнерства Турция-Евросоюз. Министр иностранных дел Ахмет Давутоглу, представивший Турцию на этом заседании, провел встречу с еврокомиссаром, ответственным за расширение ЕС, Штефаном Фюле и вице-премьером, министром иностранных дел и торговли Ирландии Эмоном Гилмором.
По завершении встречи Давутоглу выступил с заявлением для прессы, отметив, что членство в ЕС продолжает оставаться стратегической целью Турции. «Турция уже заслуживает вступления в Евросоюз»,- сказал Давутоглу, добавив, что ЕС, в состав которого войдет Турция, станет более влиятельным в мире.
В своем заявлении Давтуоглу также коснулся вопроса введения со стороны ЕС безвизового режима для турецких граждан. Давутоглу сказал, что это запоздалая мера, и призвал ЕС ускорить данный процесс, добавив, что заключение соглашения о реадмиссии и введение безвизового режима должны осуществляться параллельно, передает TRT-russian.