29 Մայիս 2013 - 13:44 AMT
«Իրանում վերջերս հայտարարություններ են հնչում վերաինտեգրման և պատմական Թուրքմանչայի ու Գյուլիստանի պայմանագրերի հիման վրա անեքսիայի մասին: Ես հիասթափված եմ, որ ԱՄՆ վարչակազմը հստակ պատասխան չի տալիս նման մարտահրավերներին», հայտարարել է Բաքվում Heritage հիմնադրամի փորձագետ Արիել Քոենը:
Ըստ նրա, ԱՄՆ բոլոր վարչակազմերը սատարել են հետխորհրդային երկրների անկախությանը, այդ թվում նաև Ադրբեջանի: Փորձագետը նշել է, որ Ռուսաստանը մինչ օրս չի հաշտվել այդ երկրների անկախության հետ, և նախկինի պես, նրանց ռեսուրները իրենն է համարում. «Սառը պատերազմն ավարտված է, բայց Մոսկվայում ոչ բոլորն այդ մասին գիտեն: Ես հաճախ եմ լսում նրանցից. «Մենք ձեզ չենք տա մեր նավթը»: Եվ պատասխանում եմ. «Ներեցեք, դա այլևս ձեր նավթը չէ»:
Փորձագետը նշել է, որ անհրաժեշտ է ապահովել Հարավային Կովկասի կայունությունը տարածաշրջանում ժողովրդավարության զարգացման համար և ասել է, որ կայուոնությունը չափազանց կարևոր է մնում ԱՄՆ համար: «Ադրբեջանի համար Իրանի հետ մեկտեղ սպառնալիք են հանդիսանում նաև ահաբեկչությունն ու «Ալ Քայեդան: ԱՄՆ-ն պետք է սատարի Ադրբեջանին այդ հարցում»,-ասել է նա: Նա նաև կոչ է արել ԱՄՆ-ին խորացնել համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ և չեղյալ համարել 907-րդ ուղղումը, ինչպես նաև Ջեքսոն-Վենիկի ուղղումը, որը խորհրդային տարիների հետևանք է», գրում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:

29 Май 2013 - 13:16 AMT
«В Иране в последнее время звучат заявления о реинтеграции и аннексии на основе исторических Туркменчайского и Гюлистанского договоров. Я разочарован тем, что администрация США не дает четкого ответа на подобные вызовы», заявил в Баку заявил эксперт фонда Heritage Ариэль Коэн.
По его словам, все администрации США поддерживали независимость постсовестких стран, в том числе и Азербайджана. При этом эксперт отметил, что Россия до сих пор не смирилась с независимостью этих стран, и по-прежнему считает их ресурсы своими: «Холодная война закончена, но не все в Москве об этом знают. Я часто слышу от них – «Мы не отдадим вам нашу нефть». И говорю в ответ: «Извините, это больше не ваша нефть».
Эксперт отметил необходимость обеспечения стабильности на Южном Кавказе для развития демократии в регионе и сказал, что стабильность региона остается крайне важной для США. «Угрозу для Азербайджана наряду с Ираном представляют терроризм и «Аль Кайеда». США должны поддержать Азербайджан в этом вопросе». Он также призвал США углубить сотрудничество с Азербайджаном и отменить 907-ую поправку, а также поправку Джексона- Вэника, которая является наследием советских времен, пишет АПА.