ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան կոչ են արել Ռուսաստանին C-300 համալիրներ չառաքել Ասադին: Ըստ արևմտյան երկրների, դա կարող է էլ ավելի ձգձգել հակամարտությունը Սիրիայում:
Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ռուսական զենքի առաքումները կարող են «չափազանց բացասական ազդեցություն ունենալ» և հարցականի տակ դնել Իսրայելի անվտանգությունը:
Քերին ու Վեսթերվելլեն բանակցել են Վաշինգտոնում Ասադի հայտարարությունից մեկ օր հետո այն մասին, որ Ռուսաստանը սկսել է C-300 համակարգերի առաքումը Սիրիա:
Փորձագետները գտնումն են, որ Սիրիան կստանա C-300 համալիրների այն տեսակը, որը կարող է չեզոքացնել ինչպես ինքնաթիռներ, այնպես էլ բալիստիկ հրթիռներ:

1 June 2013 - 07:24 AMT
The U.S. and Germany have called on Russia not to supply Syria's military with an advanced missile system they say could prolong the conflict there, BBC News reported.
U.S. Secretary of State John Kerry said the delivery of Russian weaponry would have a "profoundly negative impact" and put Israel's security at risk.
German Foreign Minister Guido Westerwelle urged Moscow not to hinder the chances of mooted peace talks.
In Syria, fierce fighting continued on Friday, May 31 around the key town of Qusair.
Dozens of opposition fighters reached the town on Friday to bolster it against an offensive involving government forces and militants from Hezbollah, the Iranian-backed Lebanese group that supports Syrian President Bashar al-Assad.
One opposition activist told the BBC the humanitarian situation in the town near the Lebanese border was worsening, with 800 wounded people needing treatment.