1 Հունիս 2013 - 08:19 AMT
Լիբանանի խորհրդարանի որոշումը օրեսնդիր մարմնի լիազորությունները ևս 18 ամսով երկարացնելու մասին բողոքի ցույցերի պատճառ է դարձել: Դա նշանակում է, որ հունիսին կայանալիք համընդհանուր ընտրությունները ինքնաբերաբար հետաձգվում են 18 ամսով՝ մինչև 2014թ. ավարտը:
Ցուցարարները գտնում են, որ ընտրությունների մասին նոր օրենքի բացակայությունն ու բարդ իրավիճակը երկրում չեն կարող արդարցնել «գրոհը ժողովրդավարության դեմ»:
Լիբանանն արդեն երկու ամիս առանց կառավարության է ապրում՝ սունի Թամամ Սալյամն այդպես էլ չկարողացավ ազգային համաձայնության կաբինետ ձևավորվել: Խորհրդարանի լիազորությունների երկարացման որոշում ընդունվում է Լիբանանում 1975-1990թթ. քաղաքացիական պատերազմի ավարտից հետո առաջին անգամ, հայտնում է euronews-ը:

1 Июнь 2013 - 07:59 AMT
Акциями протеста было встречено решение ливанского парламента, депутаты которого большинством голосов одобрили в пятницу предложение о продлении полномочий законодательного органа на 18 месяцев. Это означает автоматический перенос всеобщих выборов с июня этого года на конец 2014.
Участники спонтанных манифестаций в Бейруте считают, что отсутствие нового закона о выборах и сложная ситуация в стране из-за событий в Сирии не могут служить оправданием для “наступления на демократию”.
Ливан живет второй месяц без правительства – суннитский политик Таммам Салям так и не смог сформировать кабинет национального согласия. Решение о продлении срока работы парламента принимается депутатами впервые со времен окончания гражданской войны в Ливане в 1975-1990 годах, передает euronews.