1 Հունիս 2013 - 11:26 AMT
ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը խիստ քննադատության են ենթարկել ոստիկանության դաժանությունը Ստամբուլի կենտրոնում խաղաղ ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ: Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին նշել է, որ Amnesty International-ը ծանոթացել է զեկույցներին այդ իրադարձությունների վերաբերյալ և սեփական տեղեկություններն է հավաքել: «Անշուշտ, մենք սատարում ենք բողոքի խաղաղ ցույցերին, հավանաբար, առաջիկա օրերին մենք ավելին կկարողանանք ասել»:
Իր հերթին ԵՄ հանձնաժողովը հանդես է եկել երկու հայտարարությամբ: Երկրորդ հայտարարության մեջ, որն ավելի խիստ է, ասվում է. «Եվրամիությունը ցանկանում է հիշեցնել Թուիրքիային մարդու հիմնարար իրավունքների մասին, այդ թվում խոսքի ազատության ու հավաքների ազատության մասին: Ցանկացած սահմանափակում չպետք է անցնի այն սահմանը, որը նախանշել են Մարդու իրավունքների եվրոպաական կոնվենցիան ու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը»:
Թուրքիա-ԵՄ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էնդրյու Դաֆը հռետորական հարց է տալիս. «Արդյո՞ք Թուրքիայի տեղը Եվրոպայում է»:

США и Евросоюз подвергли критике жестокость полиции в отношении людей, которые проводили мирные акции протеста в связи с разрушением парка в Стамбуле. Официальный представитель Госдепа Джен Псаки отметила, что организация Amnesty International ознакомилась с рапортами в связи с этими событиями и собрала по собственным каналам информацию, касающуюся сложившейся ситуации: «Безусловно, мы поддерживаем мирные акции протеста, возможно в последующие дни сможем сказать об этом больше».
В свою очередь, комиссия Евросоюза выступила с двумя заявлениями. Во втором заявлении, которое содержало более резкие выражения, критике подверглись чрезмерное и неадекватное ситуации применение силы органами безопасности Турции: «Евросоюз хочет напомнить Турции о значении базовых прав человека, в том числе свободы слова и собраний. Любые ограничения не должны выходить за рамки границ, определенных Европейской Конвенцией по правам человека и практикой Европейского суда по правам человека».
Сопредседатель совместной межпарламентской комиссии Турция-Евросоюз, член группы либералов Европейского парламента Эндрю Дафф задал риторический вопрос «Есть ли место Турции в Европе?».