23 Հունվար 2006 - 10:33 AMT
Ռ.Քոչարյանը «պատրաստ է Ռուսաստանին փոխանցել Իրան-Հայաստան գազատարի բաժնետոմսերի 45 տոկոսը», հայտարարում է «Կոմերսանտը»
Երեկ երկօրյա այցով Մոսկվա է ժամանել Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Ռուսաստանի մայրաքաղաք այցելության ձեւական պատրվակը Ռուսաստանում Հայաստանի տարվա բացումն է: Մինչդեռ Ռ.Քոչարյանի այցի հիմնական նպատակը ռուսական գազի սակագնի շուրջ բանակցություններն են, գրում է ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը: «Հայաստանը փոխում է իրանական գազը ռուսականի հետ» հոդվածում նշվում է, որ Մոսկվան ռազմավարական դաշնակցին ներկայացրել է վերջնագիր. կամ գազի գինը բարձրանում է մինչեւ 110 դոլար, կամ Հայաստանը «Գազպրոմին» է փոխանցում իր գազային ենթակառուցվածքը եւ եւս մեկ տարի օգտվում է էժան գազից: Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունել է վերջնագիրը եւ պատրաստ է Ռուսաստանին փոխանցել Իրան-Հայաստան կառուցվող գազատարի բաժնետոմսերի 45 տոկոսը», հաղորդում է «Կոմերսանտը» հղում անելով Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի մի պաշտոնյաի:
Անցյալ տարեվերջին Մոսկվան, Երեւանի համար անսպասելի հայտարարեց, որ 2006 թվականից Հայաստանը պետք է 110 դոլար վճարի հազար խորանարդ մետր գազի համար նախկին 54 դոլարի փոխարեն: Ըստ էության, Մոսկվան պահանջել է Անդրկովկասում Ռուսաստանի միակ «ռազմավարական գործընկերոջից» վճարել գազի համար նույնքան, որքան վճարելու է բացահայտ ոչ բարյացակամ տրամադրված Վրաստանը: Հարցը կտրուկ է դրվել. կամ Հայաստանը գազը կգնի նոր գնով, կամ փոխարենը Ռուսաստանին կհանձնի երկու առանցքային արդյունաբերական օբյեկտները` Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգերորդ էներգաբլոկը եւ հանրապետության ողջ գազատրանսպորտային համակարգը: Վերջնագիրը անակնկալ եղավ Հայաստանի իշխանությունների համար, գրում է թերթը: «Երեւանում մինչեւ վերջ հույս ունեին, որ ակտիվ ռուսամետ քաղաքականությունը եւ աջակցությունը Կրեմլի բոլոր արտաքին քաղաքական նախաձեռնություններին թույլ կտա Հայաստանին խուսափել ԱՊՀ մյուս երկրների ճակատագրից: Սակայն Ռուսաստանը պնդում է, որ իր գազային հարաբերությունները տեղափոխում է «շուկայական հիմքերի վրա»: Ռուսաստանի կողմից առաջարկվող գազի նոր սակագինը անընդունելի է ոչ այնքան հարուստ Հայաստանի համար: Նախագահ Քոչարյանը մտածում էր ռուսական վերջնագրի շուրջ գրեթե մեկ ամիս եւ ահա ի վերջո որոշեց ընդունել Կրեմլի պարտադրած պայմանները»,-ասվում է հոդվածում:
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտը», «Ռ.Քոչարյանը Մոսկվա է բերել մի նախագիծ, ըստ որի Ռուսաստանին է առաջարկվում Իրան-Հայաստան գազատարի բաժնետոմսերի 45 տոկոսը (շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել արդեն այս տարի)»: Երեւանը պատրաստ է գնալ նման զիջումների միայն թե ռուսական գազի գինը նույնը մնա: Փաստորեն Հայաստանը Ռուսաստանին է փոխանցում ռազմավարական նշնակություն ունեցող միակ էներգետիկ օբյեկտը եւ ապագայում երաշխավորված եկամուտի աղբյուրը: Ճիշտ է, նույնիսկ գնալով նման անշահավետ քայլի, Երեւանում համոզված չեն, որ Մոսկվան չի պահանջի կառուցվող գազատարի ավելի մեծ բաժնեմաս: Ստանալով այդ խողովակը, Ռուսաստանը կկարողանա վերահսկել իրանական գազի հետագա տարանցումը դեպի Վրաստան, Ուկրաինա եւ Եվրոպա:
«Ռազմավարական գործընկերոջ» նման ոչ բարեկամական վարքագիծը լրջորեն անհանգստացրել է Երեւանին: Այնտեղ նույնիսկ սկսել են մտածել Մոսկվայի հետ հարաբերությունները շուկայական հիմքի վրա տեղափոխելու շուրջ: Հատկապես այն ոլորտում, որը վերաբերում է ռազմական համագործակցութայնը: Հայ դիտորդները կարծում են, որ Մոսկվայի հետ սակարկության մեջ միակ հաղթաթուղթը, որ կա Ռոբերտ Քոչարյանի մոտ, դա ռուսական ռազմակայանն է: Այժմ Ռուսաստանը ոչ մի կոպեկ չի վճարում Թուրքիայի սահմանամերձ Գյումրիի մոտ տեղակայված ռազմակայանի համար, որտեղ ԱՊՀ ՀՕՊ Միացյալ համակարգի շրջանակներում հերթապահում են C-300 հրթիռազենիթային համալիրները եւ ՄիԳ-29 կործանիչները: Նույնիսկ կոմունալ ծախսերը կրում է Երեւանը: Հայաստանի նախագահը իրապես կարող է հարց բարձրացնել վարձակալման վճարի մասին, որը հնարավոր կլինի ամեն տարի ճշտել փոխհարաբերությունների բարեկամական հարաբերությունների աստիճանից ելնելով»,-նշում է «Կոմերսանտը»:

Вчера с двухдневным визитом в Москву прилетел президент Армении Роберт Кочарян. Формальный повод посещения российской столицы – открытие года Армении в России. Между тем главная цель визита Р.Кочаряна – переговоры о цене на российский газ, пишет российская газета “Коммерсант”. В статье “Армения меняет иранский газ на российский” отмечается, что Москва поставила стратегическому союзнику ультиматум: либо цена на газ повышается до $110, либо Армения отдает “Газпрому” газовую инфраструктуру и еще год пользуется дешевым газом. Роберт Кочарян “принял ультиматум и готов отдать России 45% строящегося газопровода Иран–Армения”, сообщает “Коммерсант” со ссылкой на высокопоставленный источник в администрации армянского президента.
В конце прошлого года Москва, совершенно неожиданно для Еревана, заявила, что с 2006 года Армения должна платить $110 за тысячу кубометров газа вместо прежних $54. По сути, Москва потребовала от единственного “стратегического партнера” России в Закавказье платить за газ столько же, сколько платит открыто недружественная Грузии. Вопрос был поставлен ребром: или Армения будет покупать газ по новой цене, или отдаст в счет оплаты за него два ключевых промышленных объекта – пятый энергоблок Разданской ТЭС и всю газотранспортную систему республики. Ультиматум застал армянские власти врасплох, пишет газета. “В Ереване до последнего надеялись, что активная пророссийская позиция и поддержка всех внешнеполитических инициатив Кремля поможет Армении избежать участи остальных стран СНГ. Однако Россия настояла на переводе газовых отношений “на рыночную основу”. Запрашиваемая Россией новая цена на газ оказалась неподъемной для небогатой Армении. Президент Кочарян раздумывал над российским ультиматумом почти месяц и в конце концов решил принять навязываемые Кремлем условия”, – отмечается в статье.
Как сообщает “Коммерсант”, “Роберт Кочарян привез в Москву проект, в котором России предлагается 45% акций газопровода Иран–Армения (его строительство планируется завершить уже в этом году)”. На такие уступки Ереван готов пойти, лишь бы цена на российский газ оставалась прежней. Фактически Армения отдает России единственный стратегически значимый энергетический объект и источник гарантированных доходов в будущем. Правда, даже решившись на крайне невыгодный для себя шаг, в Ереване не уверены, что Москва не потребует большей доли в строящемся газопроводе. Получив эту трубу, Россия сможет контролировать дальнейший транзит иранского газа – в Грузию, Украину и Европу.
“Такое недружественное поведение “стратегического партнера” серьезно обеспокоило Ереван. Там тоже стали задумываться над переводом отношений с Москвой на рыночную основу. Особенно в том, что касается военного сотрудничества. Армянские наблюдатели считают, что единственный козырь, остающийся в руках Роберта Кочаряна в торге с Москвой,– это российская военная база. Сейчас Россия ни копейки не платит за базу в Гюмри близ границы с Турцией, где в рамках Объединенной системы ПВО СНГ несут дежурство зенитно-ракетные комплексы С-300 и истребители МиГ-29. Даже коммунальные платежи лежат на Ереване. Армянский президент вполне может поставить вопрос о введении арендной платы, которую можно будет ежегодно корректировать в зависимости от дружественности взаимоотношений”, – отмечает “Коммерсант”.