3 Հունիս 2013 - 12:51 AMT
Ֆինանսական կազմակերպությունները բավականին ակտիվ էին վերջին մի քանի տարում, այդ մասին են վկայում ֆինանսական միջնորդության աճի վերաբերյալ տվյալները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԿԲ Ֆինանսական համակարգի կայունության ու զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով 2012թ. «Ֆինանսական կայունության հաշվետվությունը»:
«Վերջին 5 տարում միջինը գրանցվել է վարկային պորտֆելի 30 տոկոս աճ, իսկ ահա նախորդ տարի վարկային ծավալների աճը կազմել է 27 տոկոս, ինչը նշանակալի ցուցանիշ է մեր նման զարգացող երկրների համար»,-ասել է նա: Անդրանիկ Գրիգորյանը հավելել է, որ միաժամանակ գրանցվել է ֆինանսական միջոնորդության 35 տոկոս աճ 2012թ.: Մասնավորապես, ֆինանսական ակտիվների և ՀՆԱ հարաբերակցությունը ավելացել է 67 տոկոսով, իսկ վարկերի և ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ 38 տոկոսով:

3 Июнь 2013 - 12:35 AMT
Финансовые организации были достаточно активными на протяжении последних нескольких лет, о чем свидетельствуют данные роста показателя финансового посредничества. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал начальник Управления стабильности и развития финансовой системы ЦБ Андраник Григорян, представляя «Отчет финансовой стабильности за 2012 год».
«За последние 5 лет у нас был усредненный 30% рост кредитного портфеля, а вот в прошлом году рост кредитного портфеля составил 27%, что является значительным показателем для подобных нам развивающихся стран», – отметил он. В этом контексте Андраник Григорян добавил, что одновременно был зафиксирован 35% показатель финансового посредничества в 2012 году. В частности, отношение активов финсистемы к ВВП увеличилось на 67%, а соотношение кредитов к ВВП – на 38%.