24 Հունվար 2006 - 09:23 AMT
«Գազի պաշարները Աբովյանի ԳՍՊ-ում կազմում են 80 մլն խորանարդ մետր, եւ դեռեւս բնակչությանը գազի մատակարարման հարցում սահմանափակումներ չկան»,- հայտարարել է «ԱրմՌոսգազպրոմ» ընկերության մամլո քարտուղար Շուշան Սարդարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին: Նրա խոսքերով, եթե ռուսական կողմը վերանորոգի գազատարի պայթեցված հատվածը խոստացված ժամկետներում, ապա իրավիճակը կնորմալանա: «Եթե մինչեւ հունվարի 25-26-ը գազի առաքումը չվերականգնվի, մենք արդեն ստիպված կլինենք գնալ սահմանափակումների բնակչությանը գազով մատակարարելու հարցում»,-նշել է Շ.Սարդարյանը:
Հիշեցնենք, որ լույս կիրակի օրվա գիշերը պայթյուններ են տեղի ունեցել Հյուսիսային Օսեթիայի գազամուղի վրա: Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս հիմնական եւ պահուստային ճյուղերում 20-րոպեանոց ընդմիջումներով գործել են 700-800 գրամ տրոտիլի համարժեք ունեցող պայթուցիկ սարքեր: ՌԴ դատախազությունում գտնում են, որ դա դիվերսիա էր: Վրաստանը ռուսական գազն այժմ ստանում է Ադրբեջանի տարածքով, ուր «Գազպրոմը» ավելացրել է առաքումների ծավալը, իսկ Հայաստանը օգտագործում է Աբովյանի ԳՍՊ-ի պաշարները: Տվյալ պահի դրությամբ Մոզդոկ-Թբիլիսի գազատարի վերականգնման աշխատանքները ժամանակավորապես դադարեցվել են: Վրաստանի կողմից սկսվել է գազի կոնդենսատի արտահոսք, որը պայթյունի վտանգ է ստեղծում եռակցման աշխատանքների ժամանակ: Կոնդենսատի արտահոսքը կասեցնել դեռեւս չի հաջողվել: Արդյունքում, այսօր նախատեսված գազի առաքման վերսկսումը Վրաստան եւ Հայաստան հետաձգվել է:

24 Январь 2006 - 09:23 AMT
«Запасы газа в Абовянском ПГХ составляют 80 млн. кубометров, и пока что никаких ограничений в подаче газа населению нет», – заявила пресс-секретарь компании “АрмРосгазпром” Шушан Сардарян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. По ее словам, если российская сторона отремонтирует взорванный участок газопровода в обещанные сроки, то ситуация нормализуется. «Если же до 25-26 января подача газа не будет возобновлена, то «нам уже придется идти на ограничения в вопросе предоставления газа населению»,- отметила Ш.Сардарян.
Напомним, что в ночь на воскресение произошли взрывы на газопроводе в Северной Осетии. На основной и резервной ветках газопровода Северный Кавказ – Закавказье с перерывом в 20 минут сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. В прокуратуре РФ считают, что это была диверсия. В Грузии российский газ сейчас получают транзитом через Азербайджан, куда “Газпром” увеличил объем поставок, а Армения использует запасы газа Абовянского ПГХ. На данный момент работы по восстановлению газопровода Моздок-Тбилиси временно приостановлены. Со стороны Грузии через заглушку стал просачиваться конденсат газа, что создает опасность взрыва в ходе проведения сварочных работ. Утечку конденсата остановить пока не удается. В результате, назначенный на сегодня пуск газа в Грузию и Армению перенесен на более поздний срок.