5 Հունիս 2013 - 10:52 AMT
Օտարերկրյա ներդրումների նվազումը 2012թ.-ին բավական էական է եղել, ինչը ըստ Էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանի, շատ անհանգստանցող է: Այնուամենայնիվ, նախարարը կարծում է, որ դեռ շուտ է կանխատեսումներ անել 2013թ.-ի համար, քանի որ կա նաև սեզոնային խնդիր:
«Հուսով եմ, որ 2013թ.-ին նմանատիպ նվազում չի լինի: Մենք այսօր ունենք մի քանի ծրագրեր, դրանք ենթադրաբար պետք է լրացնեն այն ծրագրերի տեղը, որոնք արդեն չեն լինելու, փաստորեն, արդեն չկան կոմունիկացիաների և շինարարության համակարգերի մասով ներդրումները»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Վահրամ Ավանեսյանը:
Նախարարը նշեց, որ աժմ լուրջ խնդիր կա ճյուղային ներդրումների տեսանկյունից. «Հայաստանը, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրներ, արտաքին ներդրումների տեսանկույնից, տատանողական են և դա կախված է նաև երկրի տնտեսական կառուցվածքից: Ներդրումների քանակը կախված է մի շարք գործոններից, օրինակ թե ՀՀ-ն առաջիկա տարիներին ինչ ճյուղերում կկարողանա ունենալ առևտրի լուրջ ավելացումներ: Եթե մենք կարողանում ենք առաջ մղել եվրահամայնքի հետ մեր ազատ առևտրի պայմանագրերն ու հավասարակշված քաղաքականություն վարել մեր բոլոր շուկաներում և առևտուրն ավելացնել, ապա օտարերկրյա ներդրումները ևս կավելանան»:
Ավելացնենք, որ 2012թ.-ի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ՝ 2012թ.-ի սեպտեմբերի վերջի համեմատ, Հայաստանի միջազգային ներդրումային դիրքը 250,09 մլն դոլարով կամ 3,7 տոկոսով նվազել է և կազմել մինուս 6 835,43 մլն դոլար:

В 2012 году было зафиксировано значительное сокращение иностранных инвестиций в экономику Армении, что, по словам министра экономики РА Ваграма Аванесяна, вызывает беспокойство. Тем не менее, глава госведомства считает, что пока рано делать прогнозы на 2013 год, поскольку есть и сезонный фактор.
«Надеюсь, что в 2013 году не будет аналогичного спада. У нас сейчас есть несколько программ, которые должны заполнить место тех программ, которых уже не будет», – сказал он журналистам на брифинге в парламенте Армении в рамках слушаний по отчету выполнения госбюджета за 2012 год. При этом министр отметил, что, фактически нет инвестпрограмм в сфере коммуникаций и строительства.
Одновременно министр добавил, что сейчас есть проблема притока инвестиций в отдельные отрасли экономики, что также свойственно ряду стран. «Объем инвестиций зависит от ряда факторов, например, от того, в каких сферах экономики Армения сможет в ближайшие годы обеспечить серьезные объемы торговли. Если мы сможем продвинуть вперед соглашения с ЕС по свободной торговле и вести уравновешенную политику на всех рынках и увеличить объемы торговли, то иностранные инвестиции также увеличатся», – сказал он.