25 Հունվար 2006 - 13:12 AMT
Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունը Հյուսիսային Օսեթիայում տեղի ունեցած գազամուղի պայթյունի հետ կապված քրեական գործը վերաորակավորել է որպես «ահաբեկչություն»: «Տվյալ քրեական գործը հարուցվել է Հարավային դաշնային շրջանի գլխավոր դատախազությունում եւ քննվում է ըստ Ռուստաստանի քրեական օրենսդրության 205 հոդվածի»,- չորեքշաբթի օրը հայտարարեց ՌԴ գլխավոր դատախազի տեղակալ Նիկոլայ Շեպելը: Նա հիշեցրեց, որ մինչ այդ Հյուսիսային Օսեթիայի դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել դեպի Հայաստան եւ Ադրբեջան տանող գազամուղի պայթեցման փաստով, «գույքի կանխամտածված վնասում» հոդվածով: Բացի այդ, համաձայն նրա խոսքերի, էական էին նաեւ վնասի չափերը` 30մլն. ռուբլուց ոչ պակաս: Շեպելը նաեւ նշեց, որ մինչ այդ նույն այդ հոդվածով գործ էր հարուցվել կապված Կարաչաեվո- Չերկեսիայում գտնվող, Վրաստանին էլեկտրաէներգիա մատակարակող էլեկտրահաղորդիչի պայթեցման փաստով: ՌԴ գլխավոր դատախազի տեղակալը հիմարություն է որակել Հյուսիսային Օսեթիայում գազամուղի դիվերսիային ռուսական հատուկ ծառայությունների հնարավոր առնչության վերաբերյալ վրացական իշխանությունների հայտարարությունը: «Բոլոր այդ հայտարարությունները անլուրջ են, իսկ, ավելի ճիշտ` հիմարություն»,- ասել է Շեպելը, հայտնում է «Գազետա,ռու»-ն:
Հիշեցնենք, որ լույս կիրակի գիշերը Հյուսիսային Օսեթիայում տեղի են ունեցել գազամուղի պայթյուններ: Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս գազամուղի հիմնական եւ օժանդակ ճյուղերում 20 րոպե ընդմիջումով աշխատել են 700-800գր տրոտիլի համարժեք հզորությամբ պայթուցիկ սարքեր: ՌԴ գլխավոր դատախազությունում գտնում են, որ դա դիվերսիա է: Վրաստանը այժմ ռուսական գազը ստանում է տարանցիկ` Ադրբեջանի տարածքով, ուր «Գազպրոմը» մեծացրել է գազի առաքման ծավալները, իսկ Հայաստանը օգտագործում է Աբովյանի ԳՍՊ-ի պաշարները:

25 Январь 2006 - 13:12 AMT
Генеральная прокуратура России переквалифицировала уголовное дело по взрывам газопровода в Северной Осетии на статью “терроризм”. “Данное уголовное дело принято к производству главным управлением Генпрокуратуры в Южном Федеральном округе и расследуется по статье 205 УК России”, – заявил в среду заместитель генпрокурора России Николай Шепель. Он напомнил, что ранее прокуратура Северной Осетии возбудила уголовное дело по факту взрывов газопровода, идущего в Грузию и Армению, по статье “умышленное повреждение имущества”. Кроме того, по его словам, существенными оказались и размеры материального ущерба – не менее 30 млн. рублей. Шепель отметил также, что ранее по той же статье было возбуждено уголовное дело по факту подрыва ЛЭП в Карачаево-Черкесии, которая снабжала электроэнергией Грузию. Замгенпрокурора прокомментировал утверждения грузинских властей о возможной причастности к диверсиям на газопроводе в Северной Осетии российских спецслужб. “Все эти заявления несерьезны, а, говоря точнее, – просто глупость”, – сказал Шепель, передает «Газета.Ru».
Напомним, что в ночь на воскресение произошли взрывы на газопроводе в Северной Осетии. На основной и резервной ветках газопровода Северный Кавказ – Закавказье с перерывом в 20 минут сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. В прокуратуре РФ считают, что это была диверсия. В Грузии российский газ сейчас получают транзитом через Азербайджан, куда “Газпром” увеличил объем поставок, а Армения использует запасы газа Абовянского ПГХ.