Սիրիական հակամարտության լուծման վերաբերյալ համաժողովը հնարավոր է կայանա այս տարվա հուլիսին: Այս մասին հայտնել է Արաբական պետությունների լիգայի և ՄԱԿ-ի Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնաց Լահդար Բրահիմին, հաղորդում է Reuters-ը:Ըստ Բրահիմիի՝ սիրիական հակամարտության կողմերը դեռ բավականաչափ պատրաստ չեն համաժողովին մասնակցելու համար:
Լահդար Բրահիմիի այս հայտարարությունը հետևեց Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև նախապատրաստական բանակցությունների առաջին էտապի ավարտին, որոնց ընթացքում երկու երկրները չէին կարողացել համաձայնության գալ համաժողովին Իրանի մասնակցության շուրջ: ԱՊԼ հատուկ բանագնացը կնախագահի նաև երկրորդ շրջանը, որը կլինի 2013թ.-ի հուլիսի 25-ին:

6 Июнь 2013 - 05:34 AMT
Конференция по решению сирийского конфликта может состояться в июле 2013г., сообщил специальный представитель Лиги арабских государств (ЛАГ) и Организации Объединенных Наций (ООН) по Сирии Лахдар Брахими, передает Reuters.
По его словам, две стороны сирийского конфликта пока недостаточно готовы к участию в конференции. Сообщение Брахими последовало за окончанием первого этапа подготовительных переговоров между Россией и США, в ходе которых представителям двух стран не удалось прийти к соглашению относительно участия Ирана в конференции. Спецпосланник ЛАГ выступит председателем второго раунда, который пройдет 25 июня 2013г.