6 Հունիս 2013 - 10:31 AMT
Հունիսի 6-ին Երևանում մեկնարկում է Տնտեսական համագործակցության եվրոպական լիգայի (ՏՀԵԼ) Կենտրոնական խորհրդի երկօրյա նիստը: Ինչպես հայտնել է ՏՀԵԼ հայաստանյան կազմակերպության նախագահ Րաֆֆի Սեմիրջյանը, նիստը անցնում է Երևանում ՏՀԵԼ Հայաստանյան կազմակերպության նախաձեռնությամբ: ՏՀԵԼ կենտրոնական խորհուրդը կազմակերպության բարձրագույն մարմինն է և առաջին անգամ վերջինիս70-ամյա պատմության մեջ այս նիստը տեղի կունենա ԵՄ սահմաններից դուրս: Հատկանշական է, որ Հայաստանը ԵՄ անդամ չհանդիսացող միակ երկիրն է, որտեղ գործում է ՏՀԵԼ: «Միջոցառման նպատակն է նպաստել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, որը հիմնված կլինի եվրոպական արժեքների և բազմամյա միասնական տնտեսության կառավարման փորձի վրա: Եվրոպական փորձը կարող է արագ ոտքի կանգնեցնել Հայաստանի տնտեսությունը՝ մի կողմից ներդրումների մեծ հոսք ապահովվելու, մյուս կողմից եվրոպական մոդելի կիրառման շնորհիվ», – նշեց ՏՀԵԼ Հայաստանյան կազմակերպության նախագահ Րաֆֆի Սեմիրջիանը: Նա հավելեց նաև, որ 2012թ. մայիսին ստեղծված ՏՀԵԼ Հայաստանյան կազմակերպության ջանքերն ուղղված են Հայաստանի տնտեսության թույլ և ուժեղ կողմերի ուսումնասիրությանը, նպատակ ունենալով նպաստել եվրոպական չափանիշների հետ ներդաշնակեցմանը օրենսդրության միջոցով, ինչպես նաև վարչական խոչընդոտների վերացման առումով: Փորձագետը նշել է, որ Հայաստանը պետք է բարելավի մաքսային վարչարարությունը, մրցակցությունը, զարգացնի փոքր ու միջին բիզնեսը: Միաժամանակ Հայաստանը հաջողության է հասել բանկային ոլորտում և շատ հայկական բանկեր արդեն կարող են աշխատել եվրոպական շուկայում: Կա զգալի առաջընթաց ՏՏ ոլորտում:
Իր հերթին ՏՀԵԼ նախագահ Բերնարդ Սնոյը նշեց, որ ՏՀԵԼ Կենտրոնական խորհրդի անցկացումը Երևանում կարևոր նշանակություն ունի Հայստանի և ԵՄ միջև բանակցային գործընթացի շրջանակներում և Ասոցիատիվ համաձայնագրի ստորագրման ճանապարահին: «Հուսով եմ, որ մեր ջանքերը թույլ կտան Հայաստանին, ինչպես նաև Վրաստանին ու Մոլդովային Ասոցիատիվ համաձայնություն կնքել ԵՄ հետ նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովում»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ փաստաթղթի ստորագրումը մեծ հնարավորություններ կբացի հայ արտադրողների համար ԵՄ շուկաներում:

6 июня в Ереване стартует двухдневное заседание Центрального совета Европейской лиги экономического сотрудничества (ЕЛЭС). Как сообщил председатель Армянской организации ЕЛЭС Раффи Семирджян, заседание проходит в Ереване по инициативе Армянской организации ЕЛЭС. Центральный совет ЕЛЭС является высшей структурой организации и впервые в 70-летней истории последней это заседание состоится за границами ЕС. Надо отметить, что Армения – единственная страна, не являющаяся членом ЕС, где действует ЕЛЭС.
«Целью мероприятия является содействие развитию экономики Армении и ускорение интеграции», – подчеркнул председатель Армянской организации ЕЛЭС. Раффи Семирджян добавил, что усилия Армянской организации ЕЛЭС, созданной в мае 2012 года, были направлены на изучение слабых и сильных сторон экономики Армении, чтобы содействовать гармонизации европйеским стандартам по линии законодательства, а также по устранению административных барьеров. Эксперт отметил, что Армении еще предстоит улучшить таможенное администрирование, улучшить конкуренцию, развивать малый и средний бизнес. Одновременно Армения добилась успехов в банковской сфере и многие армянские банки уже могут работать на европейском рынке. Есть значительный прогрессии в сфере ИТ.
В свою очередь председатель ЕЛЭС Бернард Сной отметил, что проведение заседания Центрального совета ЕЛЭС в Ереване имеет важное значение в рамках переговорного процесса между Арменией и ЕС на пути подписание Ассоциативного соглашения и присоединения к договору о свободной торговле с ЕС. «Надеюсь, что наши усилия позволят Армении, а также Грузии и Молдове подписать Ассоциативное соглашение с ЕС на предстоящем саммите в конце ноября в Вильнюсе», – сказал он. При этом эксперт добавил, что подписание документа создаст большие возможности для армянских производителей работать на рынках ЕС.