7 Հունիս 2013 - 06:39 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պահանջել է անմիջապես դադարեցնել հակակառավարական ցույցերը: Այս մասին նա հայտարարել է Ստամբուլի օդանավակայանում, հայտնում է Բի-բի-սին:
«Ես պահանջում եմ անմիջապես վերջ տալ հակակառավարական ցույցերին, որոնք վերածվել են վանդալիզմի»,-ասել է նա: Օդանավակայանում Էրդողանին դիմավորել են նրա համակիրները, որոնց Թուրքիայի վարչապետը կոչ է արել հանգստություն պահպանել:
«Դուք պահպանել եք հանգստություն և առողջ մարդկանց պես եք դատում, բայց այստեղից մենք բոլորս կգնանք տուն»,-ասել է Էրդողանը և ընդգծել, որ ինքը շարունակում է մնալ Թուրքիայի ամբողջ հասարակության վարչապետը: «Նրանք ասում են, որ ես հասարակության կեսի վարչապետն եմ, բայց դա այդպես չէ: Մենք միշտ ծառայել ենք մեր 76 մլն հայրենակիցներին»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում արդեն մեկ շաբաթ է՝ հակակառավարական ցույցեր են ընթանում: Լրագրողների գնահատականներով՝ անցած 6 օրվա ընթացքում այդ ցույցերին ավելի քան 100 հազար մարդ է մասնակցել: Ոստիկանների և ակցիայի մասնակիցների միջև տեղի ունեցած բախումներին զոհ է գնացել 4 մարդ, ավելի քան 3000 մարդ տուժել է:

7 Июнь 2013 - 06:05 AMT
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган потребовал немедленного прекращения антиправительственных демонстраций в Турции. Об этом он заявил в аэропорту Стамбула, куда прибыл из турне по Северной Африке, передает "Би-би-си". "Я призываю к немедленному прекращению демонстраций, которые перестали носить демократический характер и превратились в обыкновенный вандализм", – сказал политик.
В аэропорту Эрдогана встретили около 10 тыс. его сторонников. Премьер обратился к ним с просьбой соблюдать спокойствие. "Вы оставались спокойными, взрослыми людьми, которые сохранили здравый смысл. Но отсюда мы все вернемся домой", – подчеркнул Эрдоган. Он также добавил, что по-прежнему является премьер-министром для всего турецкого народа. "Они говорят, что я премьер-министр всего лишь 50%. Это неправда. Мы служили всем 76 млн турок с востока до запада страны", – отметил глава правительства Турции, передает РБК.
В Турции седьмой день подряд продолжаются антиправительственные демонстрации. В ночь с 6 на 7 июня 2013г. акции протеста политики Эрдогана и его умеренно исламистской партии "Справедливость и развитие" прошли в Стамбуле и Анкаре. По оценкам журналистов, в акциях протеста за прошедшие шесть дней приняли участие более чем 100 тыс. человек. В столкновениях демонстрантов с полицией погибли четыре человека, пострадали свыше 3 тыс. человек.