Նման քաղաքականությունը երբեք արդյունավետ չի եղել, հայտարարել է քաղաքագետ Անդրեյ Եպիֆանցևը՝ մեկնաբանելով ռուսական «Պրավդա.ռու» պորտալին տեղեկատվությունն այն մասին, որ հայտնի երգչուհի Մոնսերատ Կաբալիեն «անցանկալի անձ» հայտարարվեց Ադրբեջանում՝ ԼՂՀ այցելելու պատճառով:
«Դա ստանդարտ մարտավարություն է, որն օգտագործում են որոշ երկրներ, որտեղ վիճահարույց տարածքներ կան: Կարելի է հիշել Վրաստանը, որը գործնականում նույն քաղաքականությունն է վարում: Այդ մարտավարությունը երեք նպատակ ունի. առաջինը՝ սահմանափակել այդ երկրների միջազգային շփումները, երկրորդը՝ ներքին մի շրջափակում ստեղծել, երրորդը՝ համոզել իր իսկ քաղաքացիներին, որ իշխանությունները պայքարում են այդ տարածքների համար»,-ասել է նա:
Եպիֆանցևը նշել է, որ այդ քաղաքականությունը երբեք արդյունավետ չի եղել: «Լավ, ասենք թույլ չտվեցին Կաբալիեին այցելել: Իսկ եթե վաղը Օբամա՞ն այցելի Լեռնային Ղարաբաղ, Բաքուն նրան էլ «անցանկալի անձ» կհայտարարի: Այդ մարտավարությունը միշտ այդ երկրի դեմ է տրամադրում փոքր երկրների բնակչությանը: Տեսեք, թե ինչպե՞ս են հարավային օսերը վերաբերվում Վրաստանին, որը նրանց երկար ժամանակ շրջափակման մեջ էր պահում: Դա միայն անհնար է դարձնում նրանց համատեղ կյանքը»,-ասել է Եպիֆանցևը:

Подобная политика никогда не доказывала свою эффективность, заявил российский политолог Андрей Епифанцев, комментируя российскому порталу «Правда.Ру» информацию о том, что знаменитая оперная певица Монсеррат Кабалье объявлена властями Азербайджана персоной нон грата после того, как посетила Нагорно-Карабахскую Республику.
«Это стандартная тактика, которую используют некоторые страны, у которых существуют спорные территории. Можно вспомнить Грузию, она ведет практически такую же политику. С одной стороны, эта тактика имеет три цели. Первая — ограничить международные контакты этих стран, вторая — устроить некую блокаду внутри. И третья цель — обеспечить собственному внутреннему потребителю, своим же гражданам некое убеждение, что власть борется за эти территории», – отметил он.
Епифанцев подчеркнул, что эта политика никогда не доказывала свою эффективность. «Не пустили Монсеррат Кабалье, ну хорошо. А если завтра Барак Обама посетит Нагорный Карабах, Азербайджан тоже объявит его персной нон грата? Эта тактика всегда настраивает против данной страны население малых стран. Посмотрите, как южные осетины относятся к Грузии, которая долгое время устраивает блокаду. Это только озлобляет их и делает совместное проживание еще более невозможным», – сказал Андрей Епифанцев.