10 Հունիս 2013 - 08:04 AMT
Լիբիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Յուսեֆ ալ Մանգուշը հրաժարական է տվել Բենգազիում զինված բախումներից հետո, որոնք ավարտվեցին մի քանի տասնյակ մարդու սպանությամբ: Ինչպես հայտնում է AFP-ն, գեներալի հայտարարությունը հրաժարականի մասին հավանության է արժանացել Լիբիայի խորհրդարանում:
Ալ Մանգուշը գլխավորում էր լիբիական զորքերը 2012թ. հունվարից: Նրան բազմիցս են մեղադրել նախկին ապստամբների խմբերի զինաթափմանը խոչընդոտելու մեջ:
Նախկին ապստամբների հարցն այժմ ամենաբարդն է Լիբիայում: Բացի օրինական խմբավորումներից, որոնք ենթարկվում են իշխանություններին, մինչ օրս գործում են զինված կազմավորումներ, որոնք փաստացի ոչ ոքի չեն ենթարկվում:

Глава Генштаба ВС Ливии Юсеф аль-Мангуш подал в отставку после вооруженных столкновений в Бенгази, закончившихся гибелью нескольких десятков человек. Как сообщает AFP, заявление генерала об отставке уже было одобрено парламентом Ливии.
Аль-Мангуш возглавлял Генштаб ливийских войск с января 2012 года. Во время пребывания на посту его неоднократно обвиняли в препятствовании процессу разоружения группировок бывших повстанцев и в их легитимизации путем включения их в систему охраны правопорядка страны.
Положение группировок бывших повстанцев в настоящее время является одним из наиболее сложных вопросов в Ливии. Помимо легальных группировок, формально подчиняющихся властям, на территории страны до сих пор действуют вооруженные формирования, которые фактически никому не подотчетны.