10 Հունիս 2013 - 20:26 AMT
Apple-ը փոխել է օպերացիոն համակարգի ինտերֆեյսը՝ փոխել է ծրագրերի նշանների տեսքը՝ սարքելով դրանք ավելի «տափակ», նոր տառատեսակ ու պաստառներ է ավելացրել, ինչպես նաև ավարտին հասցրել մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ «Եղանակը», «Օրացույցը», «Հաղորդագրությունները», «Փոստը», «Լուսանկարները», գրում է Lenta.ru-ն։
iOS-ի հիմնական էկրանն այժմ կարողանում է արձագանքել, երբ սարքը թեքվում է ու ցույց է տալիս համապատասխան անիմացիա։ Համակարգում ներառված է նաև «Կառավարման կենտրոն», որտեղ հավաքված են առավել օգտագործվող կարգավորումներն ու լապտերը։ Այժմ օպերացիոն համակարգը կարողանում է հետևել, թե որ հավելվածներն են առավել հաճախ ու հազվադեպ օգտագործվում։
Թարմացվել է նաև Safari բրաուզերը․ այնտեղ ներառվել են «ծնողական վերահսկման» կարգավորումները, «խելացի որոնման» դաշտը։
iOS բազայով աշխատող սարքավորումներն այժմ ապահովված են AirDrop-ով՝ Wi-Fi –ի միջոցով ֆայլերի փոխանակման անլար տեխնոլոգիայով, որը մինչ այդ աշխատում էր միայն Mac համակարգիչների վրա։ AirDrop-ը կկարողանան օգտագործել iPhone 5-ի, չորրորդ սերնդի iPad-ի, iPad mini-ի ու 5-րդ սերնդի iPod touch-ի օգտատերերը։
Siri-ն սովորել է «խոսել» նոր ձայներով ու ինտեգրվել է Վիքիպեդիային, որոնողական համակարգերին ու twitter-ին (այժմ դրա օգնությամբ օգտատերերը կարող են, օրինակ, որոնել այս կամ այն բառով թվիթեր)։ App Store խանութում հայտնվել է հավելվածների ավտոմատ թարմացման գործառույթը։ Apple-ը նոր օպերացիոն համակարգն անվանել է «առաջին iPhone-ի գործարկումից հետո iOS-ի ամենանշանակալի թարմացումը»։
Ծրագրավորողների համար iOS 7-ի նախնական տարբերակը հասանելի է հունիսի 10-ից, իսկ վերջնական տարբերակը՝ 2013-ի աշնանը։ Այն հնարավոր կլինի գործարկել iPhone 4-ի, iPhone 4S-ի ու iPhone 5-ի, ինչպես նաև iPad 2-ի ու երրորդ և չորրորդ սերնդների iPad –ների ու 5-րդ սերնդի iPod touch-ի վրա։

Компания Apple на конференции WWDC 10 июня, представила iOS 7 — новую операционную систему для своих мобильных устройств.
Apple изменила интерфейс операционной системы: перерисовала иконки приложений, сделав их более «плоскими», и задействовала в ОС новый шрифт и новые обои, а также доработала некоторые программы, в том числе «Погоду» (в ней появилась анимация), «Календарь», «Сообщения», «Почту», «Фото» (добавились фильтры) и «Игровой центр», пишет Lenta.ru.
Основной экран iOS теперь умеет реагировать на наклоны аппарата и отображает соответствующую анимацию. В состав системы вошел «Центр управления» — он предоставляет доступ к наиболее популярным настройкам и включает и выключает фонарик.
Apple доработала технологию многозадачности. Теперь ОС умеет отслеживать, какие приложения используются реже, а какие — чаще, и соответствующим образом расставляет приоритеты.
Обновился браузер Safari: в нем появились инструменты «родительского контроля», поле «умного поиска» и новый режим просмотра вкладок и закладок.
Устройства на базе iOS теперь будут поддерживать AirDrop — технологию беспроводного обмена файлами по сети Wi-Fi, которая раньше работала только на компьютерах Mac. AirDrop смогут использовать владельцы iPhone 5, iPad четвертого поколения, iPad mini и iPod touch пятого поколения.
Голосовая помощница Siri научилась разговаривать новыми голосами и получила интеграцию с «Википедией», поисковиками и твиттером (теперь с ее помощью пользователи могут, например, искать твиты с теми или иными словами). В магазине App Store появилась функция автообновления приложений.
Apple назвала новую операционную систему «самым значительным обновлением iOS с момента запуска первого iPhone».
Предварительная версия iOS 7 для разработчиков выйдет 10 июня, а финальная версия — осенью 2013 года. Ее можно будет установить на iPhone 4, iPhone 4S и iPhone 5, iPad 2 и iPad третьего и четвертого поколений и на iPod touch пятого поколения.
Операционная система iOS (ранее — iPhone OS) выпускается с 2007 года. Она используется в смартфонах iPhone, плеерах iPod touch и планшетах iPad. Apple заявила, что продала в общей сложности 600 миллионов устройств на iOS.