11 Հունիս 2013 - 10:30 AMT
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը ստորագրել է ալկոհոլի վաճառքն ու գովազդը կանոնակարգող օրենքը: Արգելվում է ալկոհոլային խմիչքների տարածումն ու գովազդը, ինչպես նաև օգտագործումը ամենուր, բացի արտոնագրված ռեստորաններից, բարերից ու խանութներից:
Ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը Թուրքիայի ողջ տարածքում կարգելվի 22:00 մինչև 06:00-ն:
Մայիսի 24-ին ընդունված և նախագահին ներկայացված օրենքը վրդովմունք է առաջացրել թուրքական հանրության շրջանում, որը դա ընկալում է որպես քայլ դեպի իսլամականացում:
Օրենքի գլխավոր նախաձեռնող Էրդողանը հայտարարել է, որ թուրքական «ազգային խմիչքը այրանն է, իսկ ով ցանկանում է, կարող է տանը խմել ալկոհոլային խմիչքներ»:
Մինչդեռ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակույթի արժեքների ցուցակում ընդգրկվելու համար ներկայացվել է թուրքական օղին՝ ռակիյան, որը շատ էր սիրում թուրքական պետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը:

Закон, регулирующий продажу и рекламу алкоголя, подписан президентом Турции Абдуллой Гюлем. Запрещается распространение и реклама спиртного и его производителей, а также распитие повсюду, кроме лицензированных ресторанов, баров и магазинов.
Продажа алкогольной продукции во всей Турции будет запрещена с 22:00 до 06:00, пишет Today’s Zaman.
Закон, принятый парламентом 24 мая и представленный президенту 28 мая от имени правящей Партии справедливости и развития, вызвал бурю негодования в турецком обществе, которое посчитало принятие этого закона еще одним шагом к исламскому государству.
Главный инициатор закона – премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «турецкий национальный напиток – айран, а кто хочет, может пить алкогольные напитки дома».
Между тем, в список нематериальной культуры ЮНЕСКО была представлена турецкая анисовая водка – ракы, которую очень любил основатель турецкого государства Мустафа Кемаль Ататюрк.