11 Հունիս 2013 - 12:20 AMT
Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կանխատեսումների, տնտեսական աճը Հայաստանում 1 տոկոսով ցածր կլինի պետբյուջեով նախատեսվածից: Այդ մասին հունիսի 11-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: Սակայն, ըստ նրա, եթե կառավարությանը հաջողվի արդյունավետ իրականացնել արտահանման խթանմանը միտված ծրագիրը, կարելի է ավելի մեծ ցուցանիշ ակնկալել:
2013թ. բյուջեով տնտեսական աճը Հայաստանում նախատեսված է 6,2 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը՝ 4±1,5%:
Ելույթ ունենալով նոր կառավարության նիստում՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ կառավարությանը ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճ՝ ապահովելով նաև որակական փոփոխություններ:
Ինչպես նշել է փորձագետը, գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների թանկացումը տեսանելի կդառնա 2013թ. ավարտին, 2014-ի առաջին եռամսյակում, երբ կբարձրանան բնակչության ծախսերը: Ըստ նրա, այդ շրջանում հանրապետությունում կգրանցվի տնտեսական աճի ամենացածր ցուցանիշը՝ 4 տոկոսի սահմանում, որից հետո կսկսվի նրա հետևողական աճը:
Ըստ ՀՀ ԿԲ զեկույցի, 2013թ. առաջին եռամսյակում տնտեսական աճը կանխատեսվում է 7,4-7,7 տոկոսի սահմաններում:

11 Июнь 2013 - 12:02 AMT
Центробанк Армении: Экономический рост в Армении будет на 1% ниже заложенного госбюджетом показателя
Согласно прогнозам Центрального банка Армении, экономический рост по итогам 2013 года будет на 1 % ниже заложенного в госбюджете показателя. Об этом 11 июня сказал начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян. Однако, по его словам, если правительству Армении удастся эффективно реализовать промышленную программу, ориентированную на экспорт, то можно ожидать и более высокого показателя.
Надо еще отметить, что, выступая на заседании нового правительства, президент Армении Серж Саргсян поручил правительству Армении обеспечить экономический рост на уровне 7%, при этом обеспечить его качественные изменения.
Как отметил эксперт, повышение тарифов на газ и электроэнергию скажется в конце 2013 года – первом квартале 2014 года, когда увеличиваются расходы населения на эти энергоносители. По его словам, в этот период в республике будет зафиксирован самый низкий показатель экономического роста по базисному сценарию – в пределах 4%, после чего начнется его последовательный рост.
Согласно отчету ЦБ РА по реализации денежно-кредитной политики, в первом квартале 2013 года экономический рост прогнозируется в 7,4-7,7%.