11 Հունիս 2013 - 12:58 AMT
Օբյեկտիվ պատճառները՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների աճը, ինչպես նաև մայիսյան կարկտահարությունները պատճառ հանդիսացան, որպեսզի ՀՀ Կենտրոնական բանկը վերանայի գնաճի վերաբերյալ իր կանխատեսումները: Այդ մասին հունիսի 11-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: «Եթե չլիներ «առաջարկի շոկ», ապա 2013թ. գնաճը կլիներ 4 տոկոսի սահմանում, սակայն, քանի որ մենք բախվեցինք այս երևույթի հետ, ապա գնաճի ցուցանիշը կփոխվի»,-ասել է նա:
Արթուր Ստեփանյանը նշեց, որ սակագների բարձրացումը, ինչպես նաև մայիսյան կարկտահարության հետևանքները գյուղատնտեսության համար, գնաճ առաջացրեցին անկախ դրամավարկային կամ հարկաբյուջետային քաղաքականությունից:
Մասնագետը նաև պարզաբանեց, որ սպառողական զամբյուղում գազի և էլեկտրաէներգիայի բաժինը կկազմի 10 տոկոս, ինչը չի կարող չանդրադառնալ գնաճի վրա:
Բացի այդ, գնաճի վրա կազդի ապրանքների ու ծառայությունների ինքնարժեքի բարձրացումը գազի ու էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացման ֆոնի վրա: Միաժամանակ նա նշել է, որ այն շուկաներում, որտեղ մրցակցությունը բարձր է, գների բարձրացումը զգալի չի լինի: Այն շուկաներում, որտեղ կան մենաշնորհատերեր ու խաղացողներ, որոնք իշխող դիրք են գրավում, կարևոր է նաև հակամենաշնորհային մարմնի գործառույթը, որը չպետք է թույլ տա գների զգալի բարձրացում:
Արթուր Ստեփանյանը հավելել է, որ տարվա ընթացքւմ ՀՀ ԿԲ-ն ակնկալում է 8 տոկոս գնաճ, որից հետո այն կսկսի նվազել: «Գնաճը թիրախային միջակայք կվերադառնա արդեն 2014թ. երկրորդ կեսին»,-ասել է նա:

Объективные причины – повышение тарифов на газ и электроэнергию, а также майский град, стали в основе того, что Центральный банк Армении пересмотрел и будет пересматривать прогнозы по инфляции. Об этом 11 июня сказал начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян. «Если бы не было «шоков предложения», то инфляция в 2013 году была бы в пределах 4%, но поскольку мы столкнулись с этими явлениями, то показатель инфляции претерпит изменения», – сказал он.
В этом контексте Артур Степанян подчеркнул, что повышение тарифов, а также последствия для сельского хозяйства, вызванные майским градом, заставили инфляцию автоматически подняться вне зависимости от какой-либо политики – денежно-кредитной или же налогово-бюджетной.
Специалист ЦБ также пояснил, что в потребительской корзине на долю газа и электроэнергии приходиться порядка 10%, что не может не сказать на росте инфляции.
Помимо этого, на рост инфляции окажет повышение себестоимости товаров и услуг на фоне повышения цен на газ и электроэнергию. Одновременно он заметил, что на рынках, где высока конкуренция, повышение цен будет чувствоваться незначительно. На рынках, где есть монополисты и игроки, занимающие доминирующее положение, важна будет функция антимонопольного органа, который должен не допустить значительного повышения цен.
Артур Степанян добавил, что в течение года ЦБ РА ожидает уровень инфляции 8%. После чего она начнет снижаться. «Инфляция вернется в целевой коридор уже во второй половине 2014 года», – сказал он.