Արդեն երկրորդ տարին շարունակ Հայաստանը զգաղեցնում է առաջատար դիրքերը ԱՊՀ երկրների շարքում անասունների գլխաքանակի աճի տեմպերով, հայտարարել է ՀՀ գյուղնախարարության անասնաբուծության ու տոհմային գործի վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը Հայաստանում 2012թ. ավելացել է 10,3 տոկոսով՝ կազմելով 661 հազար գլուխ անասուն:
Մասնավորապես 2012թ. ոչխարների ու այծերի գլխաքանակն ավելացել է 14,3 տոկոսով՝ մինչև 674,7 հազար գլուխ, խոզերինը՝ 34,2 տոկոսով, մինչև 145 հազար գլուխ, ձիերինը՝ 8,7 տոկոսով՝ մինչև 10,8 հազար գլուխ:
Ըստ Հովհաննիսյանի, ավելացել են նաև մսի ու թռչնամսի իրացման ծավալները: «2012թ. այդ ցուցանիշն ավելացել է 1,9 տոկոսով և կազմել է 130,3 հազար տոննա»,-ասել է նա:

Уже второй год подряд Армения занимает лидирующие позиции среди стран СНГ по темпам роста поголовья скота, заявил начальник зооветеринарного управления Минсельхоза Армении Ашот Ованнисян. По его словам, поголовье крупного рогатого скота в Армении в 2012 году увеличилось на 10,3%, составив 661 тыс. голов.
В частности, в 2012 году поголовье овец и коз увеличилось на 14,3% – до 674,7 тыс. голов, свиней – на 34,2%, до 145 тысяч голов, лошадей – на 8,7%, до 10,8 тыс. голов.
В связи с этим, как отметил Ашот Ованнисян, увеличились и объемов реализации мяса скота и птицы. «В 2012 году этот показатель увеличился на 1,9% и составил 130,3 тыс. тонн», – сообщил он.