Կաթնամթերքի վերամշակմամբ զբաղվող ընկերությունները բացատրում են իրենց արտադրանքի գների աճը դրամի արժեզրկմամբ դոլարի համեմատ: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղնախարարության անասնաբուծության ու տոհմային գործի վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը: Բացի այդ, նրա խոսքով, ընկերությունները հիմնականում հումքը գնում են կաթի փոշու տեսքով, ձեռք բերելով այն, ինչպես նաև փաթեթավորման պարագաները արտաքին շուկայում, որտեղ գները բարձրացել են: Միաժամանակ վերամշակող ընկերութնունները ստիպված են ավելի մեծ դոլարային վարկեր մարել, քան դրանք եղել են ձևակերպման ժամանակ: Կաթնամթերքի գնաճի վրա ազդել է նաև կաթի մթերման գնի բարձրացումը: «Եթե անցյալ տարի հունիսին 1լ կաթն արժեր 120-130 դրամ, ապա այժմ 1լ արժեքը 150-160 դրամ է, որը պահանջարկի ավելացման հետևանք է»,-ասել է նա:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, 2012թ. Հայաստանում արտադրվել է 618 տոննա կաթ՝ ավելանալով 16,7 տոննայով՝ 2,8 տոկոսով:
Աշոտ Հովհաննիսյանը կարծիք հայտնեց, որ կաթի արտադրանքի ծավալների աճը կհանգեցնի նրան, որ ընկերությունները կվերահաշվարկեն արտադրանքի ինքնարժեքն ու նրանց գինը սպառողի համար կնվազի: Տառացիորեն երեկ «Աշտարակ կաթ» և «Դուստր Մարիաննա» ընկերությունների արտադրանքն էժանացել է 10 դրամով, հավաստիացրել է նա:
Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմինը մոնիտորինգ է անցկացրել, որի արդյունքում պարզվել է, որ մայիսի 11-ին և 12-ին գործնականում բոլոր խոշոր տնտեսվարողները միջինը 20-25 դրամով բարձրացրեցին իրենց արտադրանքի գինը:
Այդպես, «Աշտարակ կաթ» ընկերության թթվասերը (200գ) նախկինում արժեր 230 դրամ, իսկ այժն՝ 250 դրամ է, «Դուստր Մարիաննա» ընկերության մածունն արժեր 255 դրամ, իսկ այժմ 280 դրամ է:

11 Июнь 2013 - 13:44 AMT
Перерабатывающие компании Армении, занятые в сфере производства молочной продукции объясняют повышение цен на свой товар обесценением расчетного курса армянского драма к доллару США. Об этом начальник зооветеринарного управления Минсельхоза Армении Ашот Ованнисян.
Помимо этого, по словам, специалиста, компании закупают основное сырье в виде молочного порошка и материалы для упаковок на внешних рынках, где цены на них выросли. Одновременно перерабатывающие компании вынуждены расплачиваться по долларовым кредитам в больших размерах, чем они были на момент их оформления. На рост цен на молочную продукцию также оказало влияние повышение закупочной стоимости молока. «Если в прошлом году в июне 1 л молока стоил 120-130 драмов, то сейчас 1 л стоит 150-160 драмов, что является результатом повышенного спроса на молоко со стороны компаний», – сказал он.
Надо отметить, что согласно официальным статданным, объем производства молока в Армении в 2012 году составил 618 тыс. тонн, увеличившись на 16,7 тыс. тонн (2,8%).
Ашот Ованнисян высказал мнение, что увеличение объемов производства молока приведет к тому, что компании проведут переоценку себестоимости производимой продукции и понизят их стоимость для потребителей. «Буквально вчера молочные продукты компаний «Аштарак кат» и «Дустр Марианна» понизились на 10 драмов», – заверил он.
Антимонопольный орган Армении провел мониторинг, по результатам которого выяснилось, что 11 и 12 мая практически все крупные хозсубъекты повысили цены на свою продукцию в среднем на 20-25 драмов.
Так, сметана компании «Аштарак Кат» (200 гр) раньше стоила 230 драмов, а сейчас ее можно приобрести за 250 драмов, стоимость мацони (500 гр) компании «Дустр Марианна» с 255 драмов повысилась до 280 драмов.