13 Հունիս 2013 - 08:23 AMT
Ստամբուլի Գեզի զբոսայգու խնդրի հավանական լուծումը կարող է դառնալ հանրաքվեն: Այդ մասին հայտարարել է կառավարության ներկայացուցիչը ցուցարարների հետ վարչապետ Էրդողանի հանդիպումից հետո:
Անկարայում ԱԶԿ կենտրոնակայանում կազմակերպված զրույցը տևել է մոտ 5 ժամ: Սա Էրդողանի առաջին հանդիպումն է ցուցարարների հետ անկարգությունների 16 օրվա ընթացքում:
Մինչդեռ իշխանությունները կրկին հորդորել են բողոքի ակցիաների մասնակիցներին հեռանալ զբոսայգուց: Ստամբուլի քաղաքապետը հերքել է լուրերն այն մասին, թե իշխանությունները պատրաստվում են գիշերը գրոհել Գեզի զբոսայգին, հայտնում է euronews-ը:

Вероятным решением проблемы стамбульского парка Гези может стать референдум. Об этом заявил представитель правительства после встречи премьер-министра Эрдогана с делегацией демонстрантов. Беседа в Анкаре в штаб-квартире правящей Партии справедливости и развития длилась около 5 часов. Это первая встреча премьера с протестующими за 16 дней массовых волнений.
Между тем власти вновь призвали участников протестов покинуть парк Гези. В целом на площади Таксим ситуация в среду оставалась спокойной. Демонстранты продолжали мирные протесты под надзором полиции, которая в происходящее не вмешивалась. Губернатор Стамбула опроверг слухи о том, что власти готовят ночной штурм парка Гези, передает euronews.