Գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների աճի ֆոնի վրա Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է վերանայի իր վարքագիծը, վստահ է տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը: «Անհրաժեշտ է առաջին հերթին կրճատել ծախսերն ու բարձրացնել աշխատանքի արտադրողականությունը»,-ասել է նա այսօր մամլո ասուլիսում: Հակառակ դեպքում, ըստ նրա, Հայաստանի բնակչությունը ծանր կտանի գազի սակագնի բարձրացումն ի դեմս «Ռուսգազարդի»:
Անդրադառնալով գազի սակագնի բարձրացմանը «Ռուսգազարդի» կողմից Հայաստանի համար՝ նա նշեց, որ սպառողի համար, անշուշտ, այդ գինն ավելի պակաս կլիներ, եթե «ՀայՌուսգազարդը» բարելավեր մենեջմենթը և չօգտվեր մենաշնորհատերի արտոնություններից:
Վիլեն Խաչատրյանը հավելել է, որ երկիրը կարող է դուրս գալ ծանր վիճակից բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ու կրթության միջին մակարդակի բարձրացման հաշվին:
Այնուամենայնիվ, ըստ տնտեսագետի, Հայաստանը չի կարող մի կողմում մնալ համաշխարհային միտումներից: Համաշխարհային շուկայում վառելիքի գների աճը կանխատեսվում է 9,3 տոկոսի չափով, ոչ վառելիքային գնաճը՝ 5,2 տոկոսով, և մենք չէինք կարող խուսափել այդ միտումներից, քանի որ մեր գնաճի պատճառը ոչ թե ներքին բնյութ ունի, այլ արտաքին է, ներկրված»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում ամենացածր գնաճն է ԱՊՀ-ում:
Իր հերթին Սպառողների միություն ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը նշեց, որ գազի գնի բարձրացումը հանգեցրեց էլեկտրաէներգիայի սակագնի էլ ավելի բարձրացմանը, չնայած, որ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունում գազի բաժինը ընդամենը 30 տոկոս է կազմում: Նա հորդորեց հանրությանն ու իշխանություններին միավորվել լուծելու համար էներգակիրների սակագների բարձրացման հարցը:

На фоне роста инфляции, вызванной повышением цен на газ и электроэнергию, каждый гражданин Армении должен пересмотреть линию своего поведения, уверен экономист Вилен Хачатрян. «Необходимо в первую очередь сократить расходы и повысить уровень производительности труда», – сказал он 13 мая на пресс-конференции в Ереване. В противном случае, по его словам, населению Армении будет трудно пережить повышение цен со стороны корпорации в лице «Росгазпрома».
Касаясь повышения цен на газ со стороны «Росгазпрома» для Армении, он отметил, что для конечного потребителя эта цена, безусловно, была бы ниже в случае, если ЗАО «АрмРосгазпром» улучшил менеджмент и не пользовался бы привилегиями монополиста.
Вилен Хачатрян добавил, что выйти из сложившейся трудной ситуации страна сможет за счет развития высоких технологий и повышения уровня образования.
Тем не менее, по оценке экономиста, Армения не могла остаться в стороне от мировых тенденций. «Инфляция горючего на мировом рынке прогнозируется на уровне 9,3%, а инфляция негорючего – на 5,2%, и мы не могли остаться в стороне от этих тенденций, поскольку причина нашей инфляции носит не внутренний характер, а является инфляций внешней, импортированной», – отметил он, добавив, что в Армении среди стран СНГ наименьшая инфляция.
Со своей стороны председатель Ассоциации потребителей Армен Погосян сказал, что повышение цен на газ привело к еще большему повышению цен на электроэнергию, несмотря на то, что в производстве электроэнергии на долю газа приходиться всего 30%. Председатель общественной организации призвал общество и власти объединиться для решения проблемы повышения цен на энергоносители в стране.