13 Հունիս 2013 - 10:42 AMT
Ըստ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) կայուն էներգիայի ֆինանսական ծրագրի ղեկավար Կարեն Արաբյանի գնահատականի, Հայաստանի բանկչությունը չի մտածում էներգախնայողության մասին, ուստի տեղի է ունենում էլեկտրաէներգիայի գերսպառում: «Էներգախնայող համակարգերի կիրառումը կարող է 50 տոկոսով կրճատել ջեռուցման ու լուսավորման ծախսերը»,-ասել է նա:
Էներգախնայողության հարցերը Հայաստանի համար շատ արդիական են էներգակիրների՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների աճի ֆոնի վրա:
Այդ համատեքստում Կարեն Արաբյանը հավելեց, որ կառավարությունը չի խթանում էներգախնայող համակարգերի կիրառությունը, չնայած որ 2012թ. հաստատվել է Էներգախնայողության ազգային ծրագիր: «Ծրագրի իրականացումը շատ է դանդաղում»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է երկրում էլեկտրաէներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների, մասնավորապես, արևայինի զարգացմանը, ապա, ըստ նրա, Հայաստանի համար դա դեռևս շատ թանկ հաճույք է, ուստի, առաջին հերթին պետք է մտածել այն մասին թե «ինչպես ենք ծախսում եղած էներգիան»:
Իր հերթին ֆիզիկոս Ղուկաս Մեհրաբյանն առաջարկում է տնտեսել էլեկտրաէներգիան ու գազը փոքր ջրատաքացուցիչ սարքերի միջոցով, որոնք աշխատում են արևի էներգիայով: Գիտնականն առաջարկել է առաջին փուլում տանիքին տեղադրել փոքր համակարգ, որի արժեքը 120 դոլար է, ինչը թույլը կտա մոտ 200 լ ջուր տաքացնել մինչև 50 աստիճան: Հաշվի առնելով նման համակարգերի կատարելագործումը, կարելի է հասնել բարձր արդյունքների 9 ամսում 15-30 տարի շարունակ: «Հայաստանում արեգակնային էներգիայի ուժը 1,5 անգամ ավելի է, քան Եվրոպայի շատ երկրներում, և հասնում է 1400-1900 կՎտ»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է գիտնականը, արեգակնային էներգիայի օգտագործման առավել մեծ ներուժ կա Մարտունիում և Երևանում: Ըստ Մեհրաբյանի հաշվարկների, եթե Հայաստանի տարածքում կազմակերպել արեգակնային էլեկտրաէներգիայի արտադրություն 2 քառակուսի կիլոմետրի վրա, ապա դա կարող է փոխարինել ՀԷԿ-երի արտադրած էներգիայի ծավալը:

13 Июнь 2013 - 10:19 AMT
По оценкам специалиста Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Карена Арабяна, население Армении не задумывается об энергосбережении, поэтому имеет место сверхпотребление электроэнергии. «Использование энергосберегательных систем может до 50% сократить расходы на отопление, а также на освещение в зданиях», – сказал он.
Вопросы энергосбережения для Армении сейчас крайне актуальны на фоне повышения цен на энергоносители – газ и электроэнергию.
В этом контексте Карен Арабян добавил, что стимулирование внедрения энергосберегательных систем со стороны правительства Армении равны практически нулю, несмотря на то, что в 2012 году была утверждена программа действий в рамках национальной стратегии по энергосбережению. «Шаги по ее реализации продвигаются очень медленными темпами», – подчеркнул он на пресс0конференции в Ереване.
Что же касается развития в стране альтернативных источников электроэнергии, в частности, солнечной, то, по его словам, для Армении это пока очень дорогое удовольствие, поэтому, в первую очередь надо задуматься о том, «как тратить имеющуюся электроэнергию?».
Со своей стороны физик Гукас Меграбян предложил экономить электроэнергию и газ за счет небольших водонагревательных систем, работающих с использованием энергии солнца. Ученый на первом этапе предлагает на крыше дома установить небольшую систему, стоимостью в 120 долларов, которая позволит ежедневно нагревать до 200 литров воды на 50 градусов. С учетом же усовершенствований таких систем можно будет добиться высоких результатов в течение 9 месяцев на протяжении 15-30 лет. «Сила энергии солнца в Армении в 1,5 раза больше, чем во многих странах Европы, и достигает 1400-1900 кВт», – сказал он.
Как сообщил ученый, наибольшим потенциалом для использования энергии солнца обладают территории в Мартуни и Ереване. По расчетам Гукаса Меграбяна, если на территории Армении организовать производство солнечной электроэнергии на 2 квадратных километрах, то она может заменить весь объем, производимый ГЭС.