13 Հունիս 2013 - 13:03 AMT
Թուրք դատավորների ղեկավար Հուսեյն Ղարակուլուկչուն անհնար է համարում Գեզի զբոսայգու ճակատագրի հարցը հանրաքվեի դնելը: Նախօրեին նման գաղափար էր առաջարկել Էրդողանը:
«Այդ հարցի վերաբերյալ կա դատարանի որոշում, այն պետք է կատարվի և չի կարող փոխարինվել հանրաքվեով: Եթե մենք խոսում ենք իրավական պետության մասին, ապա դատավճիռն ավելի կարևոր է»,-հայտարարել է նա:
Էրդողանն այսօր հավաքել է Ստամբուլի թաղապետարանների ղեկավարներին, որտեղ դիմել է ցուցարարներին: Նա փորձել է տարանջատել նրանց «ազնիվ քաղաքացիների ու հանցավոր խմբերի»:

Глава союза турецких судей Хусейн Каракулукчу считаем невозможным вынесение на референдум вопроса о судьбе стамбульского парка Гези. Эту идея предложил накануне премьер Эрдоган.
«По этому вопросу есть решение суда, оно должно быть выполнено и не может быть заменено референдумом. Если мы говорим о правовом государстве, то решение суда важнее», – заявил он.
Между тем, Эрдоган собрал сегодня глав муниципалитетов Стамбула, где обратился к участникам уличных манифестаций. Он попытался расколоть их на «честных граждан, которые искренне выразили свое мнение и криминал».
Обращаясь к первым, он призвал их уйти с улиц, чтобы «мы показали место криминальным группам», -сказал он.