13 Հունիս 2013 - 13:20 AMT
«Իրանը միշտ դրական դեր է կատարել ղարաբաղյան կարգավորման գործում»,-հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Պակ Այինը:
Ըստ նրա, Իրանը ցանկանում է, որ տարածաշրջանում կայունությոն ու սեր տիրի: «Ղարաբաղի հետ կապված ցանկացած անկայունություն լրջորեն կազդի Իրանի անվտանգության վրա»,-նշել է նա:
«Հարկավոր է, որ հակամարտությունը լուծվի որքան հնարավոր է մոտ ապագայում: Հաշվի առնելով այն, որ Իրանը հակամարտության կողմերի հետ համագործակցող երկիր է և ունի միջնորդական առաքելության իրականացման փորձ, կարող է հայտարարել, որ Թեհրանը պատրաստ է աջակցել հակամարտության կարգավորմանը այլ խաղաղասեր երկրների հետ միասին»,-ասել է նա, հայտնում է ATV-ն:

«В вопросе урегулирования карабахского конфликта Иран всегда играл положительную роль»,– заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
По его словам, Иран хочет, чтобы в регионе царили стабильность и мир. Любая нестабильность, связанная с Нагорным Карабахом, всерьез повлияет на безопасность Ирана.
«Необходимо, чтобы конфликт был решен в как можно ближайшей перспективе. Учитывая то, что Иран – страна, сотрудничающая со сторонами конфликта и имеющая опыт осуществления посреднической миссии, можно заявлять, что Тегеран готов вместе с другими миролюбивыми странами оказывать содействие урегулированию конфликта», – сказал он, передает ATV.