14 Հունիս 2013 - 05:44 AMT
Սպիտակ տունը եզրակացրել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ուժերը «փոքր քանակությամբ» քիմիական զենք են կիրառել, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բեն Ռոդսը: Նրա խոսքով, այդ քիմիական հարձակումների հետևանքով զոհերի թիվը կազմում է 100-150 մարդ:
Այնուամենայնիվ, Վաշինգտոնը չունի քիմիական զենքի կիրառման հստակ ապացույցներ, ասել է Ռոդսը:
«Այժմ մեր հետախուզական կազմակերպությունը մեծ համոզմունքով ասում է, որ Սիրիայում Ասադի ռեժիմը քիմիական զենքը գործածել է փոքր մասշտաբներով: Նախագահն ասում էր, որ քիմիական զենքի կիրառումը կփոխի նրա հաշվարկները, ու այդպես էլ եղավ»,- նշել է Ռոդսը:
Նրա խոսքով, թունավոր նյութերի կիրառման մասին եզրակացությունը հիմնված է ռազմական գործողությունների տեղերում գտնված ապացույցների, ենթադրվող զոհերի «ֆիզիոլոգիական սիմպտոմների նկարագրության», ինչպես նաև ենթադրվող զոհերից ստացված լաբորատոր հետազոտությունների օրինակների վրա:
Սպիտակ տան ներկայացուցչի խոսքով, ԱՄՆ նախագահը որոշել է ավելացնել Սիրիական ընդդիմադիր ազատ բանակի բարձրագույն ռազմական խորհրդին տրամադրվող օգնությունը, այդ թվում` ռազմական:
Բացի այդ, Սիրիայում Մարդու իրավունքների խախտումները հետաքննող ՄԱԿ հանձնաժողովի անդամ Կարլա դել Պոնտեն մայիսի սկզբին ասում էր, որ կազմակերպությունը բավականին հիմնավորված պատճառներ ունի` խոսելու ապստամբների կողմից զարինի կիրառման մասին, գրում է ВВС-ն.

The White House says it now has conclusive evidence that Syrian troops have used chemical weapons against rebels, a move President Barack Obama has said would cross a "red line”, Voice of America reported.
Deputy National Security Adviser Ben Rhodes told reporters Thursday, June 13 that President Obama has decided to send direct military support to the rebel fighters. But he declined to say what that support would be or when it will arrive.
Rhodes said that according to intelligence, as many as 150 people have died from multiple small-scale chemical weapons attacks over the past year. He said those numbers are likely not complete.
The national security official said sarin gas is among the chemicals used by the Syrian army. He said there is no reliable corroborated reports that the rebels also have acquired or used chemical weapons.
U.S. intelligence officials have been saying for months they were confident that chemical weapons have been used by the Syrian government. But Mr. Obama had said he needed to see firm evidence before deciding his next move.