14 Հունիս 2013 - 05:44 AMT
Սպիտակ տունը եզրակացրել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ուժերը «փոքր քանակությամբ» քիմիական զենք են կիրառել, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բեն Ռոդսը: Նրա խոսքով, այդ քիմիական հարձակումների հետևանքով զոհերի թիվը կազմում է 100-150 մարդ:
Այնուամենայնիվ, Վաշինգտոնը չունի քիմիական զենքի կիրառման հստակ ապացույցներ, ասել է Ռոդսը:
«Այժմ մեր հետախուզական կազմակերպությունը մեծ համոզմունքով ասում է, որ Սիրիայում Ասադի ռեժիմը քիմիական զենքը գործածել է փոքր մասշտաբներով: Նախագահն ասում էր, որ քիմիական զենքի կիրառումը կփոխի նրա հաշվարկները, ու այդպես էլ եղավ»,- նշել է Ռոդսը:
Նրա խոսքով, թունավոր նյութերի կիրառման մասին եզրակացությունը հիմնված է ռազմական գործողությունների տեղերում գտնված ապացույցների, ենթադրվող զոհերի «ֆիզիոլոգիական սիմպտոմների նկարագրության», ինչպես նաև ենթադրվող զոհերից ստացված լաբորատոր հետազոտությունների օրինակների վրա:
Սպիտակ տան ներկայացուցչի խոսքով, ԱՄՆ նախագահը որոշել է ավելացնել Սիրիական ընդդիմադիր ազատ բանակի բարձրագույն ռազմական խորհրդին տրամադրվող օգնությունը, այդ թվում` ռազմական:
Բացի այդ, Սիրիայում Մարդու իրավունքների խախտումները հետաքննող ՄԱԿ հանձնաժողովի անդամ Կարլա դել Պոնտեն մայիսի սկզբին ասում էր, որ կազմակերպությունը բավականին հիմնավորված պատճառներ ունի` խոսելու ապստամբների կողմից զարինի կիրառման մասին, գրում է ВВС-ն.

Белый дом пришел к выводу, что силы президента Сирии Башара Асада применяли химическое оружие "в малых масштабах", заявил советник президента США Бен Родс. По его словам, число жертв этих химических атак оценивается в 100-150 человек.
При этом у Вашингтона нет надежных свидетельств применения химического оружия повстанцами, сказал Родс. "Теперь у нашего разведывательного сообщества имеется оценка с высокой степенью уверенности в том, что химическое оружие применялось в малых масштабах режимом Асада в Сирии. Президент говорил, что применение химического оружия изменит его расчеты, и так и случилось", – подчеркнул Родс.
По его словам, вывод о применении отравляющих веществ, в том числе нервно-паралитического средства зарин, основывается на свидетельствах с мест боевых действий, "описаний физиологических симптомов" предполагаемых жертв, а также лабораторных анализах образцов, полученных от предполагаемых жертв.
По словам представителя Белого дома, президент Барак Обама принял решение увеличить помощь, включая и военную, оппозиционному Высшему военному совету Сирийской свободной армии.
Между тем, член комиссии ООН по расследованию нарушений прав человека в Сирии Карла дель Понте в начале мая говорила, что у организации есть весьма веские причины говорить о применении зарина силами повстанцев на основании свидетельств жертв конфликта, пишет ВВС.