Իրանի նախագահ է ընտրվել ռեֆորմատորների ներկայացուցիչ Հասան Ռոուհանին: Այս մասին հայտարարել է երկրի ՆԳՆ ղեկավար Մոսթավա Մոհամմադ-Նաջարը՝ CNN հեռուստաալիքի եթերում: Նրա խոսքով՝ ընտրություններին մոտ 37 մլն մարդ է մասնակցել, ինչն ապահովել է մասնակցության 72,7 տոկոսը: Համաձայն վերջնահաշվարկի, Ռոուհանիի օգտին քվեարկել է ընտրողների 50,6 տոկոսը, հայտնում է Agence France-Presse-ը:
Երկրորդ տեղում է Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամադ Բահեր Քալիբաֆը: Քանի որ Ռոուհանին հավաքել է ձայների կեսից ավելին, ընտրությունների երկրորդ փուլ չի կայանա: Իրանի նախագահի ըտնրությունները կայացել են հունիսի 14-ին: Իրանցիներն ընտրում էին 6 թեկնածուների միջև: Գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ընտրություններին չի մասնակցել, քանի որ արդեն 8 տարի ղեկավարել է երկիրը:

15 Июнь 2013 - 19:27 AMT
Представитель реформаторов Хасан Роухани избран президентом Ирана. Такое заявление в субботу сделал глава МВД республики Мостафа Мохаммад-Наджарв эфире телеканала CNN.
По его словам, в выборах приняли участие почти 37 миллионов человек, обеспечив явку в 72,7 процента. По результатам окончательных подсчетов, за Роухани проголосовали 50,6 процента избирателей, сообщает Agence France-Presse. На втором месте оказался мэр Тегерана Мохаммад Бакер Калибаф. Так как Роухани набрал более половины голосов, второго тура выборов не будет.
Умеренный представитель духовенства Роухани известен как участник переговоров по ядерной программе Ирана с 2003 по 2005 годы, когда Тегеран согласился приостановить обогащение урана.
Выборы президента в Иране прошли в пятницу, 14 июня. Иранцы выбирали между шестью кандидатами. Действующий президент Махмуд Ахмадинеджад участия в выборах не принимал, так как уже отработал два четырехлетних срока.