Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հերքել է այն մեղադրանքներն ըստ որի՝ զինված ընդդիմության դեմ քիմիական զենք է կիրառվել: Այս մասին Ասադն ասել է գերմանական Frankfurter Allgemeinen Zeitung թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարեցին, որ իրենց տիրապետության տակ տեղեկություն կա, ըստ որի՝ Սիրայի իշխանությունները քիմիական զենք են կիրառել: ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբաման հայտարարել էր, որ Ասադն անցել է բոլոր սահմանները և որ միջազգային հանրությունը պետք է արձագանքի Սիրիայի առաջնորդի պահվածքին:
ԱՄՆ-ն նաև հայտարարել էր, որ պատրաստվում է զենք տրամադրել սիրացի ապստամբներին: Ասադն այս ամենի մասին ասել է.«Եթե Փարիզը, Լոնդոնն ու Վաշինգտոնն ունենային այդ ապացույցը, նրանք դա ցույց կտային միջազգային հանրությանը»:
Հիշեցնենք, որ սիրիական կոնֆլիկտն սկսվել է 2011 թվականի մարտից: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ մինչ օրս Սիրիայում ավելի քան 90 հազար մարդ է սպանվել: Կարմիր Խաչի տվյալներով՝ սպանվածների թիվը 100 հազարի է հասնում:

Президент Сирии Башар Асад отрицает обвинения в применении запрещенного международными конвенциями химического оружия против вооруженной оппозиции. Об этом Асад заявил в интервью немецкой газете Frankfurter Allgemeinen Zeitung, отрывок из которого был опубликован в понедельник на сайте издания.
На прошлой неделе власти США объявили, что обладают информацией о применении правительственными сирийскими войсками химического оружия против оппозиции. Барак Обама заявил, что Асад перешел все границы допустимого и что международное сообщество должно отреагировать на поступки сирийского лидера. США также объявили, что собираются поставлять оружие сирийским боевикам.
Сирийский лидер обвинения в использовании химоружия отверг. "Если бы у Парижа, Лондона или Вашингтона было хоть одно доказательство их утверждений, они бы представили его мировой общественности", – заявил Асад, передает РИА Новости.
Конфликт в Сирии продолжается с марта 2011 года. За это время, по данным ООН, в стране погибли более 90 тысяч человек. По данным МККК, погибших около 100 тысяч.