18 Հունիս 2013 - 07:42 AMT
Ռուսաստանը սկսել է Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի նոր խմբաքանակ մատակարարել, որն իր մեջ ներառում է տանկեր, ՀՄՄ-ներ ու հրետանային տեխնիկա, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 700 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այս մասին գրում է «Ведомости» թերթը` հղում անելով ռուսական պաշտպանության ոլորտի իր աղբյուրին:
Վերջինիս փոխանցմամբ, տեխնիկայի մատակարարումը սկսվել է 2013 թ. մայիսին: Պաշտոնապես ոչ «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը, ոչ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն այս տեղեկատվությունը չեն մեկնաբանում:
Թերթի համաձայն, պայմանագրերով նախատեսված է 94 Т-90С տանկի, մոտ 100 БМП-3-ի, 18 ինքնագնաց «Мста-С» հրետանային սարքավորումների ու մի շարք այլ տեխնիկայի մատակարարում: Բացի այդ, տանկերի ու հրետանու հետ մեկտեղ ձեռք են բերվում մեքենաներ, որոնք անհրաժեշտ են դրանց մատակարաման համար: Պարբերականը նշում է, որ Т-90С-ը մատակարարվելու է ամբողջական սերիական կոմպլեկտավորմամբ:

Россия начала поставку в Азербайджан новой партии военной техники, включающей в себя танки, боевые машины пехоты и артиллерию на сумму от $ 700 млн до $ 1 млрд. Об этом во сегодня пишет газета «Ведомости» со ссылкой на источники в российской оборонной промышленности.
Как сообщил собеседник издания, поставки техники начались весной 2013 года. Официально ни «Рособоронэкспорт», ни министерство обороны Азербайджана информацию о поставках не комментируют.
Контракты, согласно «Ведомостям», предусматривают поставку 94 танков Т-90С, примерно 100 боевых машин пехоты БМП-3, 18 самоходных артиллерийских установок «Мста-С», 18 пусковых установок реактивных систем залпового огня «Смерч», столько же самоходных артиллерийских орудий «Вена» и шесть тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек». При этом вместе с танками и артиллерией закупаются и все машины, необходимые для их обслуживания.