18 Հունիս 2013 - 10:46 AMT
Հունիսի 18-ին, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել համակարգչային տեխնիկայի իրացմամբ զբաղվող «Այ թի մաստեր» և «Nout.am» ընկերությունների մասին, որոնք սպառողներին մոլորեցնելու համար տուգանվեցին օրենքի ողջ խստությամբ
Հանձնաժողովը ստացել է դժգոհություն մի շարք քաղաքացիներից այն մասին, որ «Այ թի մաստեր» և «Nout.am» և ընկերությունները ակնհայտորեն խաբում և մոլորեցնում են սպառողներին: Խնդիրն այն է, որ նշված ընկերությունները գովազդում են այնպիսի ծառայություններ, որոնք չեմ մատուցվում: Մասնավորապես. «Nout.am» անվանումով համակարգչային տեխնիկայի խանութ-սրահի մուտքի մոտ փակցված է գովազդային վահանակ՝ «Ապառիկ տեղում միայն անձնագրով, 0% կանխավճար» բովանդակությամբ: Սակայն Հանձնաժողովի կողմից իրականացված դիտանցմամբ պարզվել է, որ այն իրականությանը չի համապատասխանում:
Նույն կերպ էլ խնդիրը վերաբերում է «Այ թի մաստեր» ընկերությանը, որը ևս հաճախորդներին չի տրամադրում համակարգիչներ այն պայմաններով, ինչպիսիք ներկայացնում է գովազդում: Ընկերությունների նման վարքագիծը Հանձնաժողովը որակեց որպես անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորում և կիրառեց տուգանք՝ յուրաքանչյուրին նախորդ տարվա հասույթի 1 տոկոսի չափով, ինչն օրենքով նախատեսված առավելագույն պատժաչափն է: Ընկերությունները նախազգուշացվեցին զերծ մնալ նման գործելաոճից և անհապաղ վերացնել խախտումը:
Հիմնվելով ՀՀ քաղաքացի Անահիտ Սահակյանի բողոքի և ԶԼՄ-ների հրապարակումների վրա, Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) վարչական վարույթ է սկսել «Էյ-Ջի Էլեկտրոնիքս» ընկերությանը պատկանող «Ռիչ քոմփյութերս» խանութ-սրահի դեմ:
Հետևելով հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող գովազդային ակցիային՝ Անահիտ Սահակյանը դիմել է «Ռիչ քոմփյութերս» խանութին, ապառիկով համակարգիչ ձեռք բերելու նպատակով: Ըստ ակցիայի, հարկավոր էր ներկայացնել միայն անձնագիրն ու սոցիալական քարտը, սակայն 2012թ. դեկտեմբերին նրան մերժեցին, քանի որ պահանջվում էր նաև տեղեկանք ներկայացնել աշխատավայրից: Քաղաքացին փորձել է կրկին ձեռք բերել համակարգիչ արդեն 2013թ. հունվարին, և կրկին մերժում ստացել: Հանձնաժողովի նիստում Անահիտ Սահակյանը նշեց, որ չունի պաշտոնական աշխատանք, սակայն կարող է մուծել ապառիկի գումարները: Նա նաև հավելել է, որ այնուամենայնիվ ձեռք է բերել համակարգիչ մեկ այլ խանութից: Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ տնտեսվարող սուբյեկտները Հայաստանում դեռևս անբարեխիղճ մրցակցության են դիմում, գնորդներին գրավելու համար: Ինչպես ասել է նա, «Էյ-Ջի Էլեկտրոնիքս» ընկերությունը կտուգանվի տարեկան հասույթի 1 տոկոսի չափով:
Նա նաև հորդորել է քաղաքացիներին ուշադիր լինել նման «կեղծ» ակցիաների հարցում և դիմել ՏՄՊՊՀ:
Իր հերթին ընկերության լիազոր ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ բողոքը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ակցիան հայտարարված էր փետրվար-մարտին, ոչ թե դեկտեմբերին և հունվարին: Ավելին, ըստ նրա, ընկերությունն ունի բոլոր փաստաթղթերը, որոնք վկայում են ակցիայի շրջանակներում կնքված գործարքների մասին միայն անձնագրի ու սոցքարտի հիման վրա: «Հանձնաժողովի որոշումն անընդունելի է մեզ համար, մենք մտադիր ենք այն բողոքարկել»,-ասել է ընկերության ներկայացուցիչը:

18 Июнь 2013 - 09:53 AMT
Магазины техники в Армении продолжают вводить в заблуждение потребителей своими привлекательными рекламами
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении на заседании 18 июня оштрафовала компании «Nout.am» и «АЙТИМАСТЕР», занимающиеся реализацией компьютерной техники, специализирующаяся на видео- и аудиозаписи, за проявления недобросовестной конкуренции.
Компании «Nout.am» и «АЙТИМАСТЕР» рекламировали услуги, которые не предоставляли. Так, согласно вывеске над входом в салон продажи компьютеров «Nout.am», приобрести товар можно в кредит с предоплатой в 0%. ГКЗЭК выяснил, что данная реклама не соответствует действительности.
Компания «АЙТИМАСТЕР» также не предоставляет компьютерную технику по условиям, которые представлены в рекламе.
В отношении указанных компаний будет применен штраф в размере 1% от их прибыли за прошлый год.
На своем прошлом заседании ГКЗЭК уже оштрафовал одну из компаний, занимающуюся реализацией техники. На основе поданной гражданкой Армении Анаид Саакян жалобы и публикаций в СМИ Государственная комиссия по защите экономической конкуренции возбудила административное производство в отношении магазина «Рич Компьютерс», принадлежащего компании «Эйдж-Ти Электроникс».
Следуя рекламной акции, транслируемой компанией по телевидению, Анаид Саакян обратилась в магазин «Рич Компьютерс», чтобы приобрести в рассрочку компьютер. Согласно акции, необходимо было представить только паспорт и социальную карту, однако в декабре 2012 года гражданке отказали, поскольку требовалось еще представить справку с места работы. Гражданка попыталась вновь попробовать приобрести компьютер в кредит в январе 2013 года – и снова отказ.
В связи с этим Артак Шабоян заметил, что хозяйствующие субъекты в Армении все еще продолжают проявлять недобросовестную конкуренцию, чтобы привлечь потребителей. Как сообщил глава антимонопольного органа Армении, компания «Эйдж-Ти Электроникс» будет оштрафована в размере 1% от годовой выручки.
Он также призвал граждан быть более внимательными к подобным «ложным» акциям и обязательно обращаться в ГКЗЭК.