18 Հունիս 2013 - 11:49 AMT
«Ռուսալ-Արմենալ» գործարանը մտադիր չէ հավելավճար սահմանել վնասակար արտադրամասերի աշխատակիցներին, քանի որ «Արմենալի» մասնագիտություններն ընդգրկված չեն առողջությանը վնաս պատճառող արտադրությունների կառավարության կողմից սահմանված ցանկում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է գործարանի մամլո քարտուղար Ալեքսանդր Մելքումյանը:
Գործարանի աշխատակիցների դատապաշտպան Լևոն Բաղդասարյանն այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Նրա խոսքով` պետությունն արդեն երկու տարի է ուշադրություն չի դարձնում, որ վնասակար արտադրություններում աշխատող աշխատակիցներին հավելավճար չեն վճարում` առողջությանը վնաս պատճառող արտադրությունում աշխատելու համար: «Ստացվում է, որ պետությունն արդյունքում հավելավճարը կտրամադրի կենսաթոշակի հետ: Իսկ ահա գործատուն հրաժարվում է»,-հայտարարել է Բաղդասարյանը:
Գործարանի ներկայացուցիչը նշել է, որ Վերաքննիչ դատարանը մայիսի 29-ին բացասական եզրակացություն է տվել այդ հարցի վերաբերյալ, որը բողոքարկման ենթակա չէ, ուստի իմաստ չունի դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այնուամենայնիվ փաստաբանը կոչ է արել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին քննել գործարանի աշխատակիցների բողոքներն ու պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:

Сотрудники фольгопрокатного завода АРМЕНАЛ, требующие надбавку к зарплате, не входит в список вредных и особо вредных профессий, установленных соответствующим постановлением правительства Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь завода Мелкумян Александ.
На сегодняшней пресс-конференции в Ереване адвокат сотрудников фольгопрокатного завода Левон Багдасарян заявил, что они намерены обратиться в Европейский суд по правам человека. По его словам, государство уже два года не обращает внимания на то, что работникам, занятым на вредных производствах, не выплачивают надбавки за вредность. «Получается, что государство впоследствии будет им выплачивать надбавку к пенсии. А вот работодатель отказывается», – заявил Багдасарян.
Представитель завода также добавил, что Апелляционный и Кассационный суд 29 мая вынесли отрицательное решение по этому делу, и оно не подлежит обжалованию, в силу чего не имеет смысла обращаться в Европейский суд по правам человека.
Тем не менее, адвокат сотрудников фольгопрокатного завода Левон Багдасарян призвал премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна рассмотреть жалобы сотрудников завода и привлечь к ответственности виновных в сложившейся ситуации.