Աֆղանստանում զինյալները հարձակվել են ամերիկացի զինվորականների վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է 4 ամերիկացի: Դեպքը տեղի է ունեցել Քաբուլից ոչ հեռու գտնվող ավիաբազայում, հաղորդում է Associated Press-ը:
Այս մանրամասներ տեղի ունեցածի մասին չեն հաղորդվում: Նշենք, որ հարձակումը եղել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբաման հայտարարել էր Դոհայում «Թալիբան»-ի հետ ուղիղ բանակցություններ սկսելու Վաշինգտոնի մտադրության մասին:
Միևնույն ժամանակ, հունիսի 18-ին ՆԱՏՕ-ի կողմից կարգադրությունների պաշտոնական փոխանցում էր եղել Աֆղանստանի իշխանություններին` անվտանգության ապահովման հարցով:

В Афганистане в результате нападения боевиков погибли четверо американских военнослужащих. Инцидент произошел на авиабазе Баграм недалеко от г.Кабула, передает Associated Press. Пентагон заявил, что причиной смерти военнослужащих стало попадание снаряда от гранатомета или миномета. Подробности происшествия не разглашаются.
Нападение на Баграм произошло уже после того, как президент США Барак Обама заявил о намерении Вашингтона начать в Дохе прямые переговоры с радикальным движением "Талибан".
Помимо этого, 18 июня 2013г. произошла формальная передача задач по обеспечению безопасности Афганистана от сил НАТО к местным властям.