Սիրիային С-300 համալիրների առաքման պայմանագիրը դեռ ամբողջությամբ չի իրականացվել: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Ռոսսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Մենք մեր բոլոր պայմանագրերը կատարում ենք: С-300 համալիրների առաքման պայմանագիրը դեռ ամբողջությամբ չի իրականացվել»,-ասել է նա:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է նաև, որ արևմտյան գործընկերները վստահ չեն, որ նրանց կհաջողվի «համոզել» սիրիական ընդդիմությանը մասնակցել Ժնև-2-ին:
«Ինչ վերաբերում է խորհրդաժողովի ժամկետներին, ապա մենք առաջարկում ենք այնպիսի ժամկետներ, որպեսզի կոնկրետ նպատակ լինի, սակայն արևմտյան գործընկերները խնդրել են նման բան չանել»,-ասել է նախարարը:

20 Июнь 2013 - 09:10 AMT
Контракт на поставки ракетных комплексов С-300 Сирии пока до конца полностью не реализован. Об этом заявил сегодня глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу "Россия-24". "Мы все свои контракты выполняем. Пока контракт до конца полностью не реализован", – сказал он.
Лавров также отметил, что западные партнеры не уверены, что им удастся "уломать" сирийскую оппозицию на участие в "Женеве-2".
"Что касается сроков проведения конференции, мы предлагали такие сроки определить, чтобы была какая-то конкретная цель, западные партнеры попросили этого не делать", – сказал министр. По словам Лаврова, остановились на формулировке "в ближайшее время". Это связано с тем, считает глава МИД РФ, что западные партнеры не уверены в своих возможностях "уломать" оппозицию принять участие в конференции.