Թուրքիայում ձախ կենտրոնամետ Հալածվածների սոցիալիստական կուսակցության (ՀՍԿ) 18 անդամների մեղադրանք է ներկայացվել հակակառավարական ցույցերին մասնակցելու համար, հայտնել է թուրքական NTV ալիքը: Մեղադրքնը ներկայացվել է «պատկանելություն ահաբեկչական կազմակերպությանը» և «պետական գույքի ոչնչացում» հոդվածներով:
Թուրքական ոստիկանությունը երեքշաբթի օրը հատուկ գործողություն է անցկացրել Հալածվածների սոցիալիստական կուսակցության անդամների տներում և 90 մարդ է ձերբակալել:
Բացի այդ, ոստիկանները խուզարկել են նար Atilim թերթի խմբագրությունն ու Etkin լրատվական գործակալության գրասենյակը, որոնք սերտ կապեր ունեն ՀՍԿ հետ:

21 Июнь 2013 - 10:32 AMT
Власти Турции предъявили обвинения 18 членам левоцентристской Социалистической партии угнетенных (СПУ), принимающей активное участие в антиправительственных протестах, сообщил в пятницу турецкий канал NTV. Обвинения предъявлены по статьям "принадлежность к террористической организации" и "уничтожение государственного имущества".
В минувший вторник турецкая полиция в ходе спецоперации провела обыски в домах членов СПУ и арестовала 90 человек.
Кроме того, полицейские обыскали редакцию газеты Atilim и офис новостного агентства Etkin, которые имеют тесные связи с СПУ.
Выступления в Турции начались 31 мая с акции экологов, которые выразили протест против реконструкции парка Гези в центре европейской части Стамбула. Вскоре манифестации перекинулись на ряд других городов страны и приобрели ярко выраженный антиправительственный характер.