Այսօր գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այցելեց Հայաստանի ամենախոշոր մթերող ընկերության՝ «Սպայկայի» նոր արտադրամաս և ծանոթացավ 1000 տոննա տարողությամբ նոր սառնարանային տնտեսությանը: Դրա հզորությունն ընկերության պատասխանատուների հավաստմամբ, կեռապատկվի՝ հասնելով 3000 տոննայի:
«Սպայկայի» տնօրինությունը Սերգո Կարապետյանին ներկայացրեց նոր մասնաշենքի հնարավորությունները, ցուցադրեց մթերված ծիրանի վերջին խմբաքանակը՝ նշելով, որ ծիրանի մթերման այսօրվա գինը 400-500 դրամ է, ընդ որում, վճարումը կատարվում է տեղում կանխիկ:
Սերգո Կարապետյանը լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցում ասաց, որ Հայաստանից արդեն արտահանվել է շուրջ 6700 տոննա կարտոֆիլ, որից 3750 տոննան իրացրել է «Սպայկան», իսկ 4500 տոննա արտահանված ծիրանի խմբաքանակում այս ընկերությունն ավելի քան 850 տոննայի ներդրում ունի:
Գյուղնախարարի խոսքով՝ շուտով կսկսվի նաև ծիրանի վերամշակման փուլը, և ամբողջ բերքը կմթերվի ժամանակին և շահավետ պայմաններով:

21 Июнь 2013 - 13:24 AMT
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян посетил самую крупную компанию «Спайка», занятую закупом сельхозпродукции. Глава госведомства ознакомился с новым цехом и холодильным хозяйством объемом в 1000 тонн.
Руководство компании представило министру возможности нового подразделения, показало последнюю партию закупленных абрикосов. На сегодняшний день «Спайка» закупает абрикосы у фермеров по 400-500 драмов за 1 кг, при этом оплата происходит на месте.
В беседе с журналистами Серго Карпетян сообщил, что из экспортированных из Армении 4 500 тонн абрикос на долю компании приходиться 850 тонн. Помимо этого, как сообщил министр, из экспортированных из Армении 6 700 тонн картофеля на долю «Спайки» пришлось 3 750 тонн.
Серго Карпетян добавил, что скоро начнется этап переработки абрикосов, весь урожай будет закуплен вовремя и на выгодных условиях.