22 Հունիս 2013 - 08:21 AMT
Երևանում աշխատանքներն է շարունակում երեկ մեկնարկած 6-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում կազմակերպիչ ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը ԴիջիԹեք-ի 1-ին օրվա միջոցառումներից առանձնացրեց Սինգապուրի ներկայացուցչության հետ քննարկումները` ՏՏ զարգացման նրանց փորձը Հայաստանում տեղայնացնելու հնարավորությունների մասին:
Ի դեպ, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը դեռ երեկ, բացման արարողության ժամանակ էր առաջարկել ուշադիր հետևել Սինգապուրի փորձի ներկայացմանը` նշելով, որ նրանք մեծ ձեռքբերուներ և իսկապես ներկայացնելու բան ունեն:
«Իսկ այսօր մենք ունենալու ենք ոչ պակաս հետաքրքիր և կարևոր քննարկումներ: Հատկապես ուշագրավ կլինեն Էլեկտրոնային առևտրի շուրջ և տեխնոպարկերի ու ինկուբատորների դերը արդյունաբերական, ռեգիոնալ զարգացման հարցում: Հաշվի առնելով Ստեփանակերտում, Վանաձորում, Գյումրիում մեր առաջիկա հնարավորությունները», – ասաց Կարեն Վարդանյանը:
6-րդ ԴիջիԹեք-ի ընթացքում իրենց տեխնոլոգիական լուծումները բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման համար ներկայացնում են 62 կազմակերպություններ և ծրագրեր, որից 43-ը` տեղական, իսկ 19-ը` արտասահմանյան: Գործարար համայնքը ևս մեկ օր հնարավորություն կունենա ծանոթանալ տեխնոլոգիական լուծումների` տրանսպորտային հոսքերի կառավարման համակարգեր, ձեռնարկությունների և հաճախորդների կառավարման համակարգեր, call կենտրոններ և հեռախոսային նորագույն լուծումներ, կոմունալ վճարումների իրականացման համակարգեր, դրամարկղի միջոցով իրականացված գործարքների գրանցման համակարգեր, 3D համակարգեր, ինչպես նաև պետական գործակալությունների կողմից ներկայացվող էլեկտրոնային ծառայություններ և այլն:
Ֆորումի ընթացքում տեղական տեխնոլոգիական լուծումները այցելուներին կցուցադրեն Locator, Instigate, Unicopm, Synergy International Systems, Goods.am, MobRest.com, ScanCity, Webex Technologies, Impera Studio, Online-taxi.am,IT Service, Web Security, Pegasus Logic, PappleSoft, 3D Modeling Union, Clean Energy,Oktell, Sitronics, Cross Social և այլ կազմակերպություններ:
Ֆորումի նպատակն է աջակցել թվային լուծումների հիման վրա ինովացիոն տնտեսության ստեղծմանը, մեկ հովանու ներքո ներկայացնել տնտեսության արդիականացման համար նախատեսված ՏՀՏ բոլոր ապրանքներն ու ծառայությունները: Մուտքն ազատ է: Աշխատանքային ժամերն են`10:00-18:00:

22 Июнь 2013 - 08:54 AMT
В Ереване свою работу продолжает стартовавший накануне шестой DigiTec Business Forum. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор Союза компаний по информационным технологиям (UITE) Карен Варданян среди мероприятий 1-ого дня форума выделил обсуждения с представительством Сингапура относительно возможности применения их опыта по развитию ИТ-сферы в Армении.
Надо отметить, что еще вчера посол США в Армении Джон Хефферн в ходе официального открытия форма предложил внимательно следить за презентацией опыта Сингапура, отметив, что у них, действительно огромные достижения и им есть что представить.
«Сегодня же у нас будут не менее интересные и важные обсуждения. Интерес представляют обсуждения вокруг электронной торговли, а также вопросы технопарков и инкубаторов в промышленности и региональном развитии, с учетом наших возможностей в Гюмри, Ванадзоре, Степанакерте», – сказал он.
На DigiTec Business Forum представлены 62 организации и программы, из которых 43 – местные, а 19 – зарубежные. Представленные на форуме направления в основном затрагивают такие сферы, как логистика, call-центры, новейшие решения для телефонов, коммунальных оплат и другие. Свои решения на форуме продемонстрируют местные компании, среди которых Locator, Instigate, Unicopm, Synergy International Systems, Goods.am, MobRest.com, ScanCity, Webex Technologies, Impera Studio, Online-taxi.am,IT Service, Web Security, Pegasus Logic, PappleSoft, 3D Modeling Union, Clean Energy,Oktell, Sitronics, Cross Social
Организатор форум – Союз компаний по информационным технологиям (UITE), спонсор – свободная экономическая зона Альянс. Мероприятие проходит под патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна и при поддержке Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства США по международному развитию (USAID EDMC). Информационным спонсором Digitec Business Forum является также информационное агентствоPanARMENIAN.Net