26 Հունիս 2013 - 08:09 AMT
Թուրքիայում հարյուրավոր մարդիկ են բողոքում ոստիկան Ահմետ Շահբազին ազատ արձակելու դեմ, որին կասկածում են ցուցարարի սպանության մեջ: Դատարանը գտնում է, որ ոստիկանը զենք է կիրառել ինքնապաշտպանության նպատակով: Դրա հետ անհամաձայն ցուցարարները պառկում էին գետնին՝ պատկերելով իրենց ընկերոջ մահը:
Մինչդեռ չդադարող բողոքները, ավելի ճիշտ, դրանց կոշտ ճնշումը, պատճառ են դարձել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների նոր փուլը հետաձգելու համար:
Եվրոպայի խորհրդի անդամները դատապարտեցին Անկարային ի դեմս հանդիպմանը ներկա վարչապետ Էրդողանի ուժի չափազանց կիրառման համար և ցուցարարների հասցեին բացասական արտահայտությունների համար:
ԵԽ գլխավոր քարտուղար Տուրբյորն Յագլանդն Անկարայում հայտարարել է, որ Թուրքիան ԵԽ հիմնադիր երկրներից մեկն է և Թուրքիան ու ԵԽ-ն լսում են միմյանց: Բանակցային գործընթացի նոր գլխի քննարկումը որոշվել է հետաձգել մինչ աշուն, հայտնում է euronews-ը:

В Турции сотни человек протестуют против освобождения из-под стражи полицейского Ахмета Шахбаза, которого подозревают в убийстве манифестанта Этхема Сарысюлюка. Суд счел, что страж порядка применял оружие в целях самообороны. Несогласные с этим вердиктом манифестанты ложились на землю, изображая момент гибели своего соратника.
Между тем, неутихающие протесты — точнее, жесткое, по мнению Европы, их подавление — заставило отложить новый раунд переговоров о вступлении Турции в Евросоюз.
Члены Совета Европы осудили Анкару — в лице присутствовавшего на встрече премьер-министра Эрдогана — за излишнее применение силы и негативные высказывания в адрес манифестантов и оппозиции.
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьорн Ягланд в Анкаре заявил, что Турция — одна из стран-основательниц Совета Европы, и Турция и Совет Европы прислушиваются друг к другу. Обсуждение новой главы переговорного процесса в Брюсселе решили отложить до осени. В Турции восприняли новость без особого волнения: за 8 лет стороны сумели полностью утрясти лишь одну из 35 глав переговорного процесса, сообщает euronews.