27 Հունիս 2013 - 08:47 AMT
ԶԼՄ-ները մեծ ռեսուրսներ են ծախսում, շահարկելով «Նաիրիտի» հարցը և կապելով այն վարչապետի անվան հետ: «Գործարանի հետ կապված բոլոր որոշումներն ընդունվել են կառավարության որոշումներով, ուստի ճիշտ չէ դրանք կապել վարչապետի անվան հետ»,- կառավարության հունիսի 27-ի նիստում հայտարարել է Տիգրան Սարգսյանը: Ինչպես հայտնեց վարչապետը, առաջին պայմանագիրը ստորագրվել է 2006 թ. Rhinoville Property Limited ընկերության հետ: Վարչապետը խոստացել է, որ ինչպես այս, այնպես էլ «Նաիրիտի» հետ կապված մյուս բոլոր պայմանագրերը կներկայացվեն ԶԼՄ-ներին:
2006 թ. Rhinoville Property Limited ընկերությունը գնել է «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի 90 տոկոս բաժնեմասը` 40 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով: 10 տոկոսը պատկանում է ՀՀ կառավարությունը: Գործարանը արտադրանք չի տալիս 2010թ. ապրիլից: Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը բազմիցս է հայտարարել, որ գործարանի արդիականացման համար կպահանջվի մոտ 400-500 մլն ներդրում:

СМИ расходуют много ресурсов, муссируя вопрос с химическим заводом «Наирит», связывая его с именем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. «Все решения, связанные с «Наиритом», были приняты постановлениями правительства, поэтому неверно связывать их с именем премьера», – заявил 27 июня на заседании правительства Тигран Саркисян.
Как сообщил глава правительства, первый договор был подписан в 2006 году с Rhinoville Property Limited. В связи с этим Саркисян пообещал, что как этот, так и все договоры, связанные с «Наиритом» будут предоставлены СМИ.
В 2006 году 90% акций компании “Наирит” были проданы британскому консорциуму Rainoville Property Limited за $40 млн., оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении. С апреля 2010 года производство на заводе остановлено.
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян не раз заявлял, что на модернизацию армянского завода «Наирит» для приведения его в соответствие международным критериям потребует порядка $400-500 млн. инвестиций.