27 Հունիս 2013 - 12:30 AMT
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը Beeline) առջև խնդիր է դրված՝ ամենասեղմ ժամկետում IP-հեռուստատեսություն գործարկել: Այդ մասին հունիսի 27-ին Երևանում իր առաջին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընկերության նորանշանակ գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը: «Իմ առջև խնդիր է դրված. որքան հնարավոր է շուտ գործարկել այդ ծառայությունը, քանի որ մեր հաճախորդները նման ծառայության կարիք ունեն»,-ասել է նա:
Անդրեյ Պյատախինը պարզաբանել է, որ հարկավոր է համաձայնեցնել կանոնակարգող մարմինների հետ, կա նաև տեխնոլոգիական ասպեկտ, «որպեսզի հաճախորդները որակյալ ծառայություն ստանան»:
Ավելի վաղ, ընկերության ղեկավարությունը հայտարարել էր, որ ընկերությունը անց է ակցնում IP-հեռուստատեսության ծառայությունների թեստավորում: Այդպես, մասնավորապես, ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ ներդրումների ծավալը նախագծում կազմում է մոտ 1 մլն դոլար, իսկ ծառայությունը կգործարկվի հենց որ նրա որակը համապատասխանի ընկերության ներկայացրած բարձր պահանջին: IPTV գործարկմանը խոչընդոտում են հին բաժանորդային գծերը, որի պատճառով կարող է հեռարձակման որակը վատանալ:

Перед ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) стоит задача – запуск услуги IP-телевидения в самые кратчайшие сроки. Об этом 27 июня на своей первой пресс-конференции в Ереване заявил новый гендиректор компании Андрей Пятахин. «Передо мной стоит задача: запустить эту услугу так скоро, как это возможно сделать, только потому, что наши клиенты хотят этот продукт», – подчеркнул он.
Андрей Пятахин пояснил, что запуск этой услуги во многом зависит от определенных процедур, в частности, необходимо согласование с регулирующими органами, есть также технологический аспект, «чтобы клиенты получили качественную услугу».
Ранее руководство «АрменТел» заявляло, что компания прводит тестирование услуги IP-телевидения. Так, в частности, экс-генеральный директор компании Игорь Климко говорил, что объем инвестиций в проект составляет порядка $1 млн, а услуга будет запущена в эксплуатацию, как только ее качество будет соответствовать предъявляемому компанией высокому уровню. Запуску IPTV препятствуют старые конечные абонентские линии, из-за чего может ухудшиться трансляция.