1 Հուլիս 2013 - 06:30 AMT
Խորվաթիան այսօր պաշտոնապես դարձավ Եվրամիության 28-րդ անդամը: Չնայած այս երկրի մուտքը ստվերված է ԵՄ-ում ֆինանսական ճգնաժամով, այնուամենայնիվ սա կարևոր փուլ է այս փոքր երկրի կյանքում, որը անկախացել է ընդամենը 20 տարի առաջ:
Սա ԵՄ երկրների ցուցակում առաջին համալրումն է այն բանից հետո, ինչ քաղաքական հասարակությանը 2007թ.-ին միացան Բուլղարիան և Ռումինիան, հայտնում է РБК-ն:
Այսօր առավոտից Խորվաթիայի ներկայացուցիչները անցնում են ԵՄ տարբեր կառույցներում իրենց պարտականությունների կատարմանը: Եվրախորհրդարանում երկրի ընտրությունները տեղի էին ունեցել այս տարվա ապրիլին:
ԵՄ մտնելու հայտը Խորվաթիան ներկայացրել էր 2003թ.-ին, իսկ 2004-ի ընթացքում ստացել էր թեկնածուի կարգավիճակ: 2006թ.-ին երկրի օրենսդրությունը համապատասխանեցվել էր ԵՄ չափանիշներին, սակայն Սլովենիայի հետ կոնֆլիկտի պատճառով ԵՄ անդամագրվելը հետաձգվել էր: ԵՄ-ին անդամագրվլու մասին համաձայնագիրը Զագրեբն ու Բրյուսելը ստորագրել էին 2011թ.-ի դեկտեմբերի 9-ին: 2012թ.-ի հունվարի հանրաքվեն ցույց էր տվել, որ Խորվաթիայի քաղաքացիների մեծ մասը ցանկանում են, որ երկիրը դառնա ԵՄ անդամ:

Хорватия 1 июля официально стала 28-м членом Европейского союза. Хотя ее вступление омрачено финансовым кризисом в Европе, это важная веха в жизни маленькой страны, которая лишь около 20 лет назад обрела независимость.
Это первое пополнение в списке стран ЕС с тех пор, как к политическому сообществу в 2007г. присоединились Болгария и Румыния, передает РБК.
Утром 1 июля представители Хорватии приступят к исполнению своих обязанностей в различных органах Евросоюза. Выборы в Европарламент в стране прошли в апреле 2013г.
Хорватия подала заявление на членство в ЕС в 2003г., в середине 2004г. стране был присвоен статус кандидата. В 2006г. законодательство страны было приведено в соответствие с нормами ЕС, однако из-за конфликта со Словенией вступление было отложено. Договор о присоединении страны к Европейскому союзу Загреб и Брюссель подписали 9 декабря 2011г.
Проведенный в январе 2012г. референдум показал, что большинство граждан поддерживают вхождение страны в Евросоюз.