ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը, ով բացահայտել էր ամերիկացի հետախույզների գաղտնիքները, նախօրեին Ռուսաստանին քաղաքական ապաստանի հայց է ներկայացրել։ Այս տեղեկությունը հաստատել է «Շերեմետևո» օդականայում ՌԴ ԱԳՆ դեսպանական կետի հերթապահ դեսպան Կիմ Շևչենկոն։
«Երեկ՝ ժամը 22:30-ին, մեզ դիմել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Սարա Հարիսոնը, ով որպես Սնոուդենի փաստաբան ու վստահված անձ ներկայացավ։ Նա փոխանցեց Սնոուդենի խնդրանքը՝ Ռուսաստանում իրեն քաղաքական ապաստան տրամադրելու մասին»,- ասել է դիվանագետը։
Շևչենկոն նաև հավելել է, որ անձամբ է Հարիսոնից ընդունել փաստաթղթերի փաթեթը, կապնվել է ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ ու նրանց ուղարկել փաստաթղթերը։

Бывший сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден, раскрывший миру секреты американской разведки, накануне подал запрос о предоставлении ему политического убежища в России. Эту информацию подтвердил дежурный консул консульского пункта МИД РФ в аэропорту "Шереметьево" Ким Шевченко.
"Вчера в 22:30 в консульский пункт МИД России в аэропорту "Шереметьево" обратилась гражданка Великобритании Сара Харрисон, которая представилась адвокатом и доверенным лицом гражданина США Сноудена. Она передала просьбу Сноудена о предоставлении ему политического убежища в России", – сказал дипломат.
Шевченко добавил, что он лично принял от Харрисон пакет документов, связался с министерством иностранных дел России и отправил документы с курьером.