2 Հուլիս 2013 - 08:00 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել 84 մլն դոլարի վարկային տրանշին, հայտնում է ԱՄՀ մամլո ծառայությունը:
Որոշումն այդ մասին կայացվել է Հայաստանի կողմից ԱՄՀ եռամյա «Երկարաժամկետ ֆինանսավորում» (EFF) և «Երկարաժամկետ վարկավորում» (ECF) ծրագրերի կատարման ընթացքի քննարկման արդյունքում: Ընդամենը Հայաստանին այդ ծրագրվով հատկացվում է 407,2 մլն դոլար:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, Հայաստանի կառավարությունն ընդհանուր առմամբ կատարել է այդ ծրագրի հետ համաձայնեցված պայմանները: Հայաստանի տնտեսության աճը 2011 թվականին կազմել է 4,7 տոկոս, անցյալ տարի՝ 7,2 տոկոս և կայուն է մնում ասյ տարի: Գնաճը Հայաստանում կազմում է շուրջ 4 տոկոս, ինչը համապատասխանում է համաձայնեցված ցուցանիշներին:
Միաժամանկ պահպանվում են մարտահրավերները և կան թույլ տեղեր Հայաստանի տնտեսության մեջ, որոնց լուծմանը պետք է նպաստեն տնտեսական հետագա զարգացման կառավարության ծրագրերը:

Совет директоров Международного валютного фонда (МВФ) одобрил накануне выделение Армении очередного кредитного транша в размере порядка 84 млн долларов, сообщает пресс-служба МВФ.
Решение о выделении означенного займа было принято по итогам нового, шестого по счету, рассмотрения хода выполнения властями Армении трехлетней программы МВФ «Долгосрочное финансирование» (EFF) и «Долгосрочное кредитование» (ECF), утвержденной 28 июня 2010 года. Всего в ее рамках Армения получила доступ к примерно 407,2 млн долларов.
Как отмечает в сообщении, правительство Армении в целом выполнило согласованные условия этой программы. Рост экономики Армении в 2011 году достиг 4,7%, в минувшем – 7,2% и остается прочным в текущем. При этом инфляция в республике составляет менее 4%, что соответствует согласованным показателям.
Одновременно в экономике Армении сохраняются существенные вызовы и слабые места, в решении этих проблем помогут намеченные правительством Армении планы дальнейшего экономического развития.