ԱՄՆ-ն Կահիրեում իր դեսպանատան աշխատակիցներին տարհանելու հանձնարարական է տվել, այս մասին հայտնում է Associated Press-ը` հղում անելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի աղբյուրներին:
Աղբյուրը հայտնել է, որ տարհանվելու են դեսպանատան բոլոր ոչ հիմնական աշխատակիցներն ու նրանց ընտանիքները: Տարհանման մանրամասները` այն կկազմակերպվի Պետդեպարտամենտի՞ կողմից, թե՞ դիվանագետները ստիպված կլինեն լքել Եգիպտոսը քաղաքացիական ավիացիայի ինքնաթիռներով, դեռ հայտնի չեն:
Տարհանման հրամանը պայմանավորված է Եգիպտոսում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններով, որտեղ հուլիսի 3-ին Սահմանադրական դատարանը ժամանակավորապես դադարեցրել է Սահմանադրության գործունեությունը և դատարանի ղեկավար Ադլի Մանսուրան ստանձնել է երկրի ղեկավարումը: Այսպիսով, դե ֆակտո Եգիպտոսի նախագահ Մուհամմեդ Մուրսին հեռացվել է երկրի ղեկավարի պաշտոնից: Ավելի ուշ երկրում սկսվել են բախումներ Մուրսիի կողմնակիցների և ընդդիմադիրների միջև, ինչի արդյունքում արդեն չորս մարդ մահացել է:

4 Июль 2013 - 05:27 AMT
США отдали распоряжение об эвакуации сотрудников посольства в Каире, передает Associated Press со ссылкой на источник в Госдепартаменте страны.
Источник, пожелавший сохранить анонимность, сообщил, что эвакуированы будут все неключевые сотрудники посольства и их семьи. Детали эвакуации – будет ли она организована госдепартаментом или же дипломатам предстоит покинуть Египет с помощью гражданской авиации самостоятельно, пока неизвестно.
Приказ об эвакуации вызван последними событиями в Египте, где 3 июля 2013г. Верховный конституционный суд временно приостановил действие Конституции на территории страны и назначил председателя суда Адли Мансура руководителем временного правительства, таким образом, де-факто сместив президента Мохаммеда Мурси с поста руководителя государства. Позднее в стране начались столкновения противников и сторонников Мурси, в результате которых уже погибли четыре человека.