4 Հուլիս 2013 - 08:01 AMT
Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը բարեհաջող վերադարձել է հայրենիք Եվրոպայում նրա ինքնաթիռի հետ կապված սկանդալից հետո:
Ինչպես հայտնում է տեղի հեռուստատեսությունը, նախագահի ինքնաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել Լա Պասի օդանավակայանում, որտեղ նրան դիմավորել են հազարավոր կողմնակիցներ: Նախագահական ինքնաթիռը գիշերը ստիպված է եղել չպլանավորված վայրէջք կատարել Վիեննայի օդանավակայանում, այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիան, Պորտուգալիան, Իտալիան ու Իսպանիան փակել են օդային տարածքը նախագահական ինքնաթիռի համար:
Առիթ են հանդիսացել այն մտավախությունները, թե ինքնաթիռում կարող էր լինել նաև ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը: Բոլիվիան և Լատինական Ամերիկայի մյուս երկրները դատապարտել են միջադեպը՝ գնահատելով այն որպես Մորալեսի դեմ ուղղված մահափորձ՝ միջազգային համաձայնագրերի կոպիտ խախտմամբ:

4 Июль 2013 - 05:31 AMT
Президент Боливии Эво Моралес вернулся на родину после дипломатического скандала с его самолетом в Европе.
Как сообщает местное телевидение, лайнер главы государства благополучно приземлился в аэропорту Ла-Паса, где его встречают тысячи сторонников. В ночь на среду президентский самолет совершил незапланированную посадку в Вене после того, как Франция, Португалия, Италия и Испания закрыли воздушное пространство для пролета президентского лайнера.
Поводом послужили опасения, что на борту мог находиться бывший сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден. Боливия и другие страны Латинской Америки осудили инцидент, расценив его как попытку покушения на жизнь Эво Моралеса при грубом нарушении международных соглашений.
После возвращения главы государств Союза южноамериканских наций (УНАСУР) соберутся сегодня в боливийском городе Кочабамба, чтобы обсудить действия властей стран Европы, которые воспрепятствовали возвращению Эво Моралеса на родину и поставили его жизнь под угрозу, передает ИТАР-ТАСС.