4 Հուլիս 2013 - 12:11 AMT
Հուլիսի 4-ի նիստում կառավարությունը մերժել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանի առաջարկը Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին: Նա առաջարկում է ԱԱՀ գանձումը ՀՀ մաքսային սահմանին հետաձգել 90 օրով:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանն առաջարկել է այդ հարցի վերաբերյալ բացասական եզրակացություն տալ, քանի որ 2012թ. այդ հարկային ռեժիմի շնորհիվ ապահովվել է հարկային եկամուտների մոտ 24 տոկոսի մուտքը պետբյուջե կամ մոտ 231 մլրդ դրամի: «Գտնում ենք, որ այդ հարկի վճարման հետաձգումը, մի կողմից զգալի տնտեսական խնդիրներ չի լուծի հարկ վճարողների համար, մյուս կողմից՝ ռիսկեր է պարունակում հարկային վարչարարության տեսակետից»,-պարզաբանել է նա:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը քաղաքական գնահատական տվեց՝ նշելով, որ պատգամավորի առաջարկը համահունչ է կառավարության պատկերացումներին` ավելացված արժեքի հարկը սահմանից տեղափոխել ներքին տնտեսություն։ «Մենք պետք է տեղյակ պահենք մեր տնտեսվարող սուբյեկտներին, որ այս հարցը գտնվում է նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ մեր բանակցությունների օրակարգում, – հավելել է վարչապետը։ -Հարցի լուծման գաղտնիքն այն է, որ մեզ անհրաժեշտ է լինելու 90 մլրդ դրամ, որովհետև այն պահից, երբ մենք սահմանին չենք գանձում ԱԱՀ-ն, մինչև այն պահը, երբ կարող ենք տնտեսությունից այդ հարկը հավաքել, կարող է անցնել 1-3 տարի։ Բայց միանգամից մենք 90 մլրդ եկամուտ չենք կարող հավաքել։ Դրա համար քաղաքական առումով առաջարկը ճիշտ է, և դա բխում է նաև կառավարության ռազմավարությունից, և մենք պետք է տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ այս խնդիրը լուծենք։ Այս պահին մենք առաջարկը մերժում ենք, որովհետև ակնհայտ է, որ ֆինանսական ճեղքվածք է առաջանում, և մենք ծածկելու աղբյուրը դեռևս չունենք, բայց ապագայում նաև պատգամավորի հետ միասին կաշխատենք, որպեսզի մեր հայեցակարգը ներդնենք»։

4 Июль 2013 - 10:58 AMT
Правительство Армении на заседании 4 июля отклонило инициативу депутата парламентской фракции «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна о внесении изменений в закон РА «О налоге на добавочную стоимость». Согласно этой законодательной инициативе предлагается отсрочить уплату НДС на границе на 90 дней.
Министр финансов Армении Давид Саргсян предложил дать отрицательное заключение по этому вопросу в силу ряда факторов, среди которых наиболее существенным является то, что в течение, в частности, 2012 года за счет этого налогового режима была обеспечена собираемость налоговых доходов в госбюджет в размере 24% или порядка 231 млрд драмов. «Считаем, что отсрочка этого налога, с одной стороны, не решит значительных экономических проблем для налогоплательщиков, а с другой стороны – содержит риски с точки зрения налогового администрирования», – пояснил он.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян дал политическую оценку этой законодательной инициативе, отметив, что она также созвучна с политикой властей по переносу уплаты НДС на границе во внутреннюю экономику. «Мы должны проинформировать наших хозсубъектов, что этот вопрос находится в центре внимания повестки переговоров с Международным валютным фондом», – сказал он.
Премьер пояснил, что «секрет» решения этого вопроса содержится в том, что Армении необходимо будет 90 млрд драмов на время, когда налоговым органам удастся собрать НДС с хозсубъектов, на что потребует 1-3 лет. «Мы должны решить этот вопрос в течение нескольких лет поэтапно, сейчас мы отклоняем эту инициативу, поскольку возникнет финансовый дефицита, а у нас нет источника его покрытия, но в дальнейшем мы поработаем с депутатом, чтобы сформировать нашу концепцию», – добавил он.