8 Հուլիս 2013 - 08:51 AMT
Չինաստանի երկաթգծի նախկին նախարար Լյու Չժիցզյուին մահապատժի են դատապարտել, որը կիրականացվի հետագայում: Դատարանում նախկին նախարարին մեղավոր են ճանաչել կաշառակերության և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար:
Նախորդ տարի Լյու Չժիցզյուն հեռացվել էր իր պաշտոնից, ապա նաև Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցությունից: Հայտարարվել էր, որ պաշտանավարման ընթացքում նա ահռելի չափերի կաշառք է վերցրել և շահավետ պայմանագրեր է կնքել իր ծանոթների հետ: Անօրինական ճանապարհով նա ստացել էր 10 մլն դոլար:
Լյու Չժիցզյուին խիստ քննադատեցին այն բանից հետո, երբ 2011թ.-ին գնացքների բախման հետևանքով Չինաստանում 40 մարդ զոհվեց:
Նա ամենաբարձր պաշտոնայան է, ով քրեական պատասխանատվության է ենթարկվում Չինաստանի նոր իշխանությունների հայտարարած կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում, փոխանցում է ВВС-ին:

Бывший министр железных дорог Китая Лю Чжицзюнь приговорен к смертной казни с отсрочкой приговора. На суде экс-министра признали виновным в коррупции и злоупотреблении властью.
В прошлом году Лю Чжицзюнь был снят со своего поста и позже исключен из Коммунистической партии Китая. Было объявлено, что во время работы министром он брал огромные взятки и отдавал выгодные контракты своим знакомым. Сумма полученных им незаконно выплат за 25 лет достигла 10 млн. долларов.
Лю Чжицзюнь подвергся жесткой критике, после того как в 2011 году в результате столкновения скоростных поездов в Китае погибли 40 человек.
Он стал самым высокопоставленным официальным лицом, привлеченным к уголовной ответственности в результате развернутой новым китайским руководством кампании по борьбе с коррупцией, пишет ВВС.