Սիրիայի արևմուտքում գտնվող Հոմս քաղաքում տեղակայված ապստամբների ուղղությամբ կառավարական զորքերը օդային նոր հարվածներ են հասցրել, հաղորդում է BBC-ն: Ականատեսների վկայությամբ` բախումների ընթացքում քաղաքի մեծ մասն ավերակների է վերածվել:
Հունվարին Սիրիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնը հայտնել էր Հոմսում կառավարական զորքերի կողմից իրականացված ջարդերի մասին, որի արդյունքում շուրջ 100 մարդ էր զոհվել:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հուլիսի 8-ին Սիրիայի իշխանություններին և զինված ընդդիմությանն առաջարկել էր մուսուլմանների համար սուրբ Ռամադան ամսին դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Նա նաև հակամարտող կողմերին կոչ էր արել ազատ արձակել նրանց մոտ պահվող բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ռազմագերի չեն:

10 Июль 2013 - 05:53 AMT
Правительственные войска произвели новые авиаудары по позициям повстанцев в городе Хомс на западе Сирии, передает Би-би-си.
По свидетельствам очевидцев, за время противостояния большая часть города превратилась в руины. В январе Сирийский центр наблюдения за соблюдением прав человека сообщал о резне в Хомсе, устроенной правительственными войсками, в результате которой погибли около 100 человек.
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун 8 июля 2013г. предложил властям и вооруженной оппозиции в Сирии прекратить боевые действия на время священного для мусульман месяца Рамадан. Он также призвал освободить всех удерживаемых конфликтующими сторонами лиц, которые не являются военнопленными.