Ինդիանայի քոլեջի պրոֆեսորը ԱՄՆ նախագահ Ֆրանկլին Դելանո Ռուզվելտի մասնակցությամբ նոր տեսակադրեր է հայտնաբերել: Տեսանյութը վերաբերում է այն շրջանին, երբ նա արդեն հաշմանդամի սայլակով էր տեղափոխվում՝ տառապելով պոլիոմելիտից:
Պրոֆեսոր Ռեյ Բեգովիչը հայտնաբերել է տեսանյութը Ազգային արխիվում աշխատելիս, հայտնում է Daily Mail թերթը:
8 վայրկյան տևողությամբ տեսանյութում պատկերված է Ռուզվելտի այցը Պերլ Հարբոր 1944 թվականին: Նա հաշմանդամի սայլակով է, սակայն սայլակը չի երևում նրան շրջապատած նավաստիների պատճառով:
1921 թվականին 39 տարեկան հասակում Ռուզվելտը հիվանդացավ պոլիոմելիտով և այդ ժամանակվանից գամված էր հաշմանդամի սայլակին:

10 Июль 2013 - 07:22 AMT
Профессор колледжа в Индиане обнаружил редкую видеозапись с участием бывшего президента США Франклина Делано Рузвельта. Видео относится к тому периоду, когда он был уже в инвалидном кресле, страдая от полиомиелита.
Профессор Рэй Бегович нашел пленку во время работы в Национальных архивах в городе Колледж Парк, штат Мэриленд, пишет газета Daily Mail.
На 8-секундном видео показан визит Рузвельта в бухту Перл Харбор в 1944 году. Рузвельта везут в инвалидной коляске, однако саму коляску четко не видно из-за стоящих моряков.
В 1921 году в возрасте 39 лет Рузвельт заболел полиомиелитом и с тех пор был прикован к инвалидному креслу.
Будучи президентом США, Рузвельт не показывался на публике в коляске. По данным музея Рузвельта, фотокорреспонденты не публиковали изображения президента в коляске, пытаясь скрыть его инвалидность.